
- Jeżeli człowiek w wieku 25-64 lat umiera w szpitalu, a jako przyczynę zgonu wpisuje się "nieznana" lub "niedokładnie określona", to mamy do czynienia ze skandalem - przyznaje prof. Bogdan Wojtyniak, zastępca dyrektora NIZP-PZH. Z analiz przeprowadzonych przez tę instytucję wynika, że po 2015 r. w Polsce znacznie wzrosła liczba zgonów z powodów, które nie zostały sprecyzowane.
Oczekiwana długość życia kobiet w Polsce w 2018 r. to 81,7 natomiast mężczyzn 73,8 lat. - Niestety, w latach 2014-2018 te wskaźniki nie uległy istotnym zmianom. Nastąpiło więc wyraźne zahamowanie wzrostu długości życia mieszkańców Polski - zaznacza prof. Bogdan Wojtyniak, zastępca dyrektora ds. analiz i strategii w zdrowiu publicznym Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.
Mężczyźni w naszym kraju nadal żyją średnio o prawie 4,5 roku krócej niż wynosi przeciętna w Unii Europejskiej, 5 lat mniej niż obywatele Niemiec, a 7 lat krócej niż Szwedzi.
Niewielkie pocieszenie
stanowi fakt, że spowolnienie wzrostu długości życia nastąpiło także w wielu innych krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Co więcej, na przykład w Niemczech między 2014 a 2017 rokiem nie zmieniła się długość życia kobiet, natomiast w 2018 r. średnia długość życia Niemek wynosiła 83,2 lata i była o 0,2 roku niższa niż w roku 2014.
- Przyczyny tego międzynarodowego, niekorzystnego trendu nie są jeszcze dobrze rozpoznane - mówił prof. Wojtyniak przedstawiając podczas listopadowej konferencji Kardiologia Prewencyjna w Krakowie* wnioski z analizy stanu zdrowia Polaków. - Bardzo poważne dyskusje ekspertów toczą się na ten temat między innymi Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych. Warto wnikliwie przyjrzeć się temu zjawisku.
Jak wyjaśnia zastępca dyrektora NIZP-PZH, w poszczególnych krajach dominujące przyczyny takiego stanu rzeczy są inne. W Stanach Zjednoczonych wskazuje się między innymi na wzrost liczby zatruć wynikających z nadużywania opioidów. Z kolei w Wielkiej Brytanii wśród powodów wyhamowania średniej długości życia mieszkańców tego kraju wymienia się ostatnio zmniejszone nakłady na pomoc społeczną.
Duże różnice między regionami
Ekspert zwraca także uwagę na utrzymujące się do lat duże zróżnicowanie regionalne pod względem długości życia w Polsce. W przypadku mężczyzn ta dysproporcja sięga prawie 8 lat. Według danych za lata 2016-2018, najdłużej żyje statystyczny mieszkaniec Sopotu (78,1 lat), a najkrócej - powiatu nidzickiego (70,3).
Pod tym względem w omawianym trzyleciu Sopot wyprzedził Rzeszów, który przed 2016 r. był miastem, w którym polscy mężczyźni żyli najdłużej. Teraz stolica województwa podkarpackiego spadła w tej klasyfikacji na drugie miejsce.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 08:16 MZ: prof. Piotr Czauderna rezygnuje ze stanowiska prezesa Agencji Badań Medycznych
- 08:03 Najstarszy pacjent z Podkarpacia, któremu wystawiono e-receptę ma 107 lat
- 07:31 Prof. Budzyński: chirurgiczne leczenie otyłości często ratuje życie
- 05:59 Badania kliniczne: jest program, będzie ustawa. Otwieramy nowy rozdział?
- WT, 21:15 Wieluń: Adam Stachera zostanie wicedyrektorem szpitala
- WT, 20:09 Ambasador Węgier: poziom szkolenia medycznego sił specjalnych w Polsce jest wysoki
- WT, 19:16 Tomaszów Lubelski: szpital więcej zapłaci za chustę pozostawioną w brzuchu
- 1 Za miesiąc wystawianie e-recept będzie obowiązkowe. Czy wszyscy są gotowi?
- 2 NFZ: od 1 stycznia zlecenia na wyroby medyczne na nowych zasadach
- 3 Głos matek: do szpitali, urzędników i mediów trafią wyniki ankiet rodzących z całego kraju
- 4 Samorządy będą ciąć wydatki na programy zdrowotne? Niektóre już to robią
- 5 Jest kolejny wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za napaść na ratowników medycznych
- 6 Rotawirusy, czyli poważny problem, który możemy i powinniśmy rozwiązać
- 7 Epidemia odry na Samoa, Nowa Zelandia wysyła trumny dla dzieci
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych