Czy marszałkowskie lecznice w woj. śląskim, które nie znalazły się na wykazie, mają szanse na finansowanie w wyniku postępowań konkursowych? - Obecnie nie jest możliwym ustalenie, czy nowe konkursy zostaną przez Fundusz ogłoszone, a jeżeli tak, to w jakim terminie i jakiej wysokości środki zostaną przeznaczone na zakup tych świadczeń - stwierdza w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Witold Trólka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Mariusz Wołosz, wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, dyrektor SPZOZ Szpital nr 2 w Mysłowicach wskazuje, że jego szpitalu jedynym oddziałem, który ma trochę lepszy kontrakt, pozwalający na zbilansowanie się, jest oddział okulistyczny.

- Ale ten oddział nie wchodzi do sieci na I poziomie - szpitala powiatowego. Czyli będzie musiał stanąć do konkursu z taką pulą środków, jaka jest. Może się okazać, że oddział będzie musiał w następnych miesiącach zniknąć - opisuje dyrektor.

Czy na pewno będzie racjonalnie?
Kolejna kontrowersyjna kwestia związana z funkcjonowaniem szpitali w sieci dotyczy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, która ma być prowadzona przy SOR-ach czy też izbach przyjęć lecznic, które wejdą do sieci.

Resort przypomina, że zgodnie z przepisami o sieci szpitali, „świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ) będą udzielane przez świadczeniodawców zakwalifikowanych do poziomów: 1- 3 i 5 sieci szpitali. Każdy z tych świadczeniodawców będzie udzielał świadczeń w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego oraz izby przyjęć, ponieważ posiadanie umowy w tych zakresach jest jednym z podstawowych warunków kwalifikacji do sieci szpitali” - czytamy w tzw. ocenie skutków regulacji, czyli projektów dwóch rozporządzeń dotyczących między innymi nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca uwagę, że z dotychczasowych doświadczeń szpitali, w których funkcjonuje nocna i świąteczna opieka wynika, że pracują tam osoby przypadkowe, czasem ze swoistej „łapanki”.

- Bywa, że są to już lekarze emeryci lub bardzo młodzi lekarze. Często odczuwają niepokój, czy udzielili pomocy w sposób prawidłowy, zgodny ze sztuką, czy czegoś nie przeoczyli - zaznacza.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH