Szpitale, które nie wejdą do sieci, będą mogły starać się o kontrakty na leczenie w trybie konkursowym.

NFZ: spokojnie, nie ma powodów do obaw...
Przedstawiciele resortu zdrowia oraz NFZ do ostatniej chwili zapewniali, że ani pacjenci, ani zarządzający szpitalami (także tymi, które znajdą się poza siecią) nie mają powodów do obaw.

- Chciałbym zapewnić mieszkańców województwa, że sieć szpitali wniesie wiele korzyści. Zapewni kompleksowość udzielanych świadczeń, lepszą dostępność do poradni przyszpitalnych, powinny skrócić się kolejki na SOR i w izbach przyjęć poprzez zorganizowanie przy nich punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - mówi Dziennikowi Wschodniemu Karol Tarkowski, szef lubelskiego NFZ.

- Szpital w sieci będzie zapewniał pacjentowi leczenie szpitalne, odpowiednią pomoc poradni specjalistycznej i rehabilitację. W przypadku szpitali, które będą realizować świadczenia w ramach umowy z NFZ w wyniku przeprowadzonych postępowań konkursowych - zasady udzielania świadczeń się nie zmienią. Stworzenie sieci ma polepszyć dostępność usług, a nie ją ograniczać - podkreślał,

Również Robert Bryk, dyrektor Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego podkreślał w rozmowie z Nową Trybuną Opolską, że pacjenci mogą czuć się bezpieczni.

Przypomniał, że w przypadku szpitali szczególnie istotnych dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców danego regionu dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ, po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministra Zdrowia, będzie mógł wskazać taki szpital do PSZ, pomimo niespełniania wszystkich kryteriów kwalifikacji.

- W sieci znajdą się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych - zapewnia p.o. rzecznika NFZ Sylwia Wądrzyk w przesłanym komunikacie.

... ale obaw i wątpliwości nie brakuje
Jednak obaw oraz wątpliwości dotyczących nowych zasad finansowania szpitali wciąż jest sporo. Np. na Śląsku spośród szpitali nadzorowanych przez zarząd województwa, zgodnie z pierwotnymi założeniami, poza siecią znajdowało się aż 12 szpitali.

Ostatecznie w sieci znalazł się jedyny w Polsce, katowicki Szpital Geriatryczny. Poza tym do wykazu trafiło kilka innych placówek, które nie spełniały wcześniejszych sieciowych kryteriów: Wojewódzkie Centrum Pediatrii Kubalonka w Istebnej, NZOZ Zakład Pulmonologii w Tarnowskich Górach, Śląskie Centrum Reumatologii w Ustroniu, Szpital Kolejowy w Wilkowicach-Bystrej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH