Sieć szpitali - projekt ustawy nie przejdzie?

Podczas głosowania 29 października posłowie rozstrzygną, czy projekt ustawy o sieci szpitali autorstwa PiS również trafi do komisji, czy zostanie odrzucony.

Klub PO w środę (27 października) zgłosił wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o sieci szpitali. Negatywnie ocenił go również rząd. Osiem rządowych projektów posłowie skierowali do dalszych prac w komisji zdrowia.

Debata nad pakietem ustaw zdrowotnych w Sejmie trwała ponad pięć godzin. Projekty przedstawiali minister zdrowia Ewa Kopacz oraz wszyscy wiceministrowie w jej resorcie.

Projekty zakładają m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe. Nowe przepisy mają umożliwić pacjentom dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne bez postępowania sądowego.

Przewidują również wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych, likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego oraz stażu medycznego, a także informatyzację służby zdrowia, która ma umożliwić umawianie się na wizyty on-line, monitorowanie statusu na liście oczekujących, wystawianie e-recept i e-skierowań.

Projekt PiS zakłada, że do sieci szpitali miałyby być kwalifikowane na równych prawach placówki publiczne i niepubliczne. Pierwszeństwo miałyby te, które m.in. realizują zadania związane z ratownictwem medycznym, prowadzą badania naukowe, wykonują świadczenia wysokospecjalistyczne.

Według założeń projektu szpitale, które znajdą się w sieci, mają mieć gwarantowany kontrakt z NFZ – o 3 proc. większy. Z kolei szpitale, które znalazłyby się poza siecią, mogłyby być np. przekształcone, sprywatyzowane czy zlikwidowane. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH