Sieć szpitali, 6 proc. PKB na zdrowie, protest rezydentów - jak zapamiętamy 2 lata Radziwiłła Podsumowując dwa lata pracy resortu były już szef MZ wśród swoich osiągnięć wskazywał m.in. na zwiększanie nakładów na służbę zdrowia. Fot. PTWP

Odwołany ze stanowiska minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w ciągu dwóch lat kierowania resortem doprowadził do uchwalenia ustaw: o stopniowym zwiększaniu nakładów na zdrowie do 6 proc. w 2025 r. i o sieci szpitali. Nie udało mu się zawrzeć porozumienia z protestującymi lekarzami.

Radziwiłł jest lekarzem, wywodzącym się ze środowiska władz samorządu lekarskiego, w którym m.in. przez dwie kadencje pełnił funkcję prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. Lata spędzone w izbach lekarskich nie pomogły mu w rozwiązaniu sporu z lekarzami rezydentami, którzy na początku października ubiegłego roku rozpoczęli protest głodowy, domagając się zwiększenia nakładów na opiekę zdrowotną.

Po zakończeniu głodówki protest zmienił formę: rezydenci apelowali do lekarzy o wypowiadanie tzw. klauzul opt-out - indywidualnych umów, na mocy których lekarze zgadzają się na wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo, co pozwala w szpitalach zapewnić całodobową obsadę lekarską.

Protest poparły izby lekarskie; Radziwiłł skrytykował działania Naczelnej Rady Lekarskiej, która zwróciła się do lekarzy o "ograniczenie gotowości do świadczenia pracy i wykonywania świadczeń zdrowotnych, również w ramach umów cywilnoprawnych, do maksymalnie 48 godzin w tygodniu". Na stronie NRL opublikowano też gotowy wzór oświadczenia dotyczącego cofnięcia zgody na klauzulę opt-out.

- Jeśli do porzucania pracy, do ograniczania wysiłku, do doprowadzenia do paraliżu opieki nad pacjentami wzywają organizacje lekarskie, to ja to oceniam jako coś zupełnie nie na miejscu, szczególnie wtedy, kiedy nawołuje do tego NRL - napisał.

Co udało się zrobić ministrowi?
Podsumowując dwa lata pracy resortu były już szef MZ wśród swoich osiągnięć wskazywał m.in. na zwiększanie nakładów na służbę zdrowia - w perspektywie do 2025 roku do 6 proc. PKB, stworzenie sieci szpitali, zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej i program bezpłatnych leków dla seniorów.

Wyliczał także: zmiany na liście leków refundowanych, rozszerzenie katalogu bezpłatnych szczepień, wprowadzenie Ratunkowego Dostępu do Technologii Medycznych, poprawę funkcjonowania pakietu onkologicznego, zwiększenie liczby rezydentur dla młodych lekarzy, zwiększenie liczby studentów medycyny i przywrócenie stażu podyplomowego.

Sieć szpitali funkcjonuje od października 2017 r., zakwalifikowane do niej placówki mają gwarantowaną umowę z NFZ. Finansowanie świadczeń oparte jest w znacznej mierze na ryczałcie. W zamyśle MZ, wprowadzenie sieci szpitali ma poprawić koordynację leczenia pacjenta i zapewnić lepszą dostępność do poradni przyszpitalnych. Skrócić mają się także kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH