Senatorowie PiS chcą odrzucenia ustaw z pakietu kolejkowego

Podczas senackiej debaty nad trzema ustawami z tzw. pakietu kolejkowego i onkologicznego senatorowie PiS złożyli wnioski mniejszości o odrzucenie ustaw w całości, a Marek Borowski (niezależny) zgłosił poprawkę dot. konsultantów w ochronie zdrowia.

Ustawy wchodzące w skład tzw. pakietu kolejkowego i onkologicznego to nowelizacje ustaw: o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz o zawodzie pielęgniarki i położnej, a także o konsultantach w ochronie zdrowia.

Podczas środowej debaty (23 lipca) przewodniczący senackiej komisji zdrowia Rafał Muchacki poinformował, że komisja rekomenduje przyjęcie ustaw z pakietu kolejkowego i onkologicznego bez poprawek. Jak mówił, zmiany proponowane w ustawach są bardzo propacjenckie. Dodał, że mają służyć m.in. pacjentom onkologicznym poprzez stworzenie systemu kompleksowej opieki.

Senatorowie PiS z komisji zdrowia złożyli wnioski mniejszości o odrzucenie ustaw. Jak podkreśliła Dorota Czudowska (PiS), senatorowie PiS nie są przeciw skróceniu kolejek dla pacjentów, ale ustawy zawierają także inne daleko idące rozwiązania dotyczące m.in. finansowania świadczeń, funkcjonowania NFZ. Jak mówiła, "senatorowie zostali zmuszeni do zbyt szybkiego procedowania nad tak kluczowymi rozwiązaniami". Przypomniała, że ustawy zostały uchwalone we wtorek rano przez Sejm, a wieczorem tego samego dnia zajmowała się nimi senacka komisja zdrowia.

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) podkreślał, że "debata jest stratą czasu, ponieważ jest dyspozycja polityczna, aby uchwalić ustawy jak najszybciej i bez poprawek". Tymczasem - jak ocenił - ustawy te wymagają dłuższych prac nad nimi, ponieważ zawierają liczne błędy.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przypomniał założenia pakietu kolejkowego i onkologicznego, a następnie apelował o sprawne procedowanie. - Wiem, że ustawy są procedowane w szybkim tempie, ale zależy nam na tym, aby były przyjęte w miarę sprawnie - mówił Arłukowicz. Jak wyjaśnił, "sama ustawa nie wystarczy, a potrzebne są do niej jeszcze rozporządzenia ministra zdrowia i zarządzenia prezesa NFZ".

- Ministerstwo Zdrowia i NFZ muszą mieć czas na przygotowanie m.in. nowych produktów finansowych, nowych warunków umów - dodał.

Ponadto - jak mówił minister - takie rozwiązania muszą wchodzić od stycznia, ponieważ NFZ ma taki system kontraktowania, że takich zmian nie można wprowadzać w połowie roku, ale z początkiem roku.

Senator Marek Borowski (niezależny) zgłosił poprawkę do ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia. Zaproponował zmianę zapisu nakazującego konsultantowi medycznemu wyłączenie się od wykonywania czynności, jeśli mogłoby to mieć wpływ na jego prawa lub obowiązki. Zamiast tego zaproponował, aby konsultant w takiej sytuacji miał obowiązek poinformowania o niej organ, który go powołał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH