Senator Hatka: opieka medyczna nad przedszkolakami w ustawie o zdrowiu publicznym

Senator Helena Hatka apeluje o umocowanie prawne opieki medycznej nad przedszkolakami w ustawie o zdrowiu publicznym. - Nie wyobrażam sobie więc, by nie znalazły się tam kwestie profilaktyki zdrowotnej małych dzieci - twierdzi Hatka, zaznaczając, że chodzi głównie o opiekę pielęgniarską.

- W systemie zdrowia każdego kraju musi być miejsce na profilaktykę zdrowotną najmłodszych dzieci. To inwestycja w przyszłość - mówiła senator Helena Hatka podczas konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w poniedziałek (26 sierpnia) w Gorzowie.

W jej ocenie systematyczna opieka pielęgniarska w przedszkolach może mieć duże znaczenia dla wczesnego wykrywania chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, wady wzroku, czy choroby alergiczne.

Jak wyjaśniła stała i systematyczna opieka medyczna nad przedszkolakami będzie wsparciem dla rodziców i pedagogów, a jednocześnie nie jest zagrożeniem dla lekarzy rodzinnych, którzy wykonują badania w ramach POZ. 

Niewątpliwym argumentem przemawiającym na korzyść takiego rozwiązania jest fakt, iż zgodnie z założeniami polskiego rządu, w kolejnych latach stopniowo zwiększać się będzie liczba dzieci objętych obowiązkiem edukacji przedszkolnej.

Obecnie miejsce w wychowaniu przedszkolnym jest zagwarantowane dla wszystkich 5-latków. Od września 2015 roku każde dziecko 4-letnie zyska prawo do edukacji przedszkolnej, a dwa lata później takie prawo otrzymają również 3-latki. Jednocześnie stopniowo będzie zwiększana liczba miejsc w placówkach, tak aby we wrześniu 2017 roku zapewnić je wszystkim dzieciom, których rodzice będą chcieli zapisać je do przedszkola.

Pielęgniarka szkolna, zgodnie z warunkami określonymi w Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 października 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej ( Dz. U. z 2010 r. Nr 208, poz. 1376), sprawuje opiekę nad dziećmi i młodzieżą objętymi obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki w miejscu, w którym się uczą i wychowują. Zgodnie z ww rozporządzeniem aktualnie pod opieką pielęgniarki szkolnej znajdują się uczniowie od klasy zerowej.

Zdaniem Heleny Hatki i Aldony Stańko, przewodniczącej OIPiP w Gorzowie, wiek dzieci korzystających z opieki pielęgniarskiej w placówkach oświatowych powinien zostać obniżony, tak by opieką pielęgniarską objęte zostały wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkoli.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH