Senat za większymi restrykcjami ws. e-papierosów Nowa regulacja ogranicza miejsca używania papierosów elektronicznych Fot. Archiwum

E-papierosów nie kupią osoby niepełnoletnie, nie będzie można ich palić w miejscach, w których zakaz dotyczy tradycyjnych papierosów - wynika m.in. z zaakceptowanej przez Senat noweli ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Za nowelizacją ustawy głosowało w czwartek (21 lipca) 81 senatorów, jeden był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Izba zaproponowała w sumie osiem poprawek, z czego siedem o charakterze redakcyjnym i stylistycznym.

Senator sprawozdawca Dorota Czudowska (PiS) zaznaczyła, że jedna najważniejsza poprawka dotyczy wydłużenia terminu możliwości eksponowania na dotychczasowych warunkach wyrobów tytoniowych w miejscach sprzedaży. Wydłuża ten czas z okresu równego vacatio legis do 31 grudnia 2016 r.

Dokładnie, jak napisano w senackim druku, informacja o wyrobach tytoniowych umieszczona w punkcie sprzedaży tych wyrobów przed dniem wejścia w życie ustawy, może pozostawać w tym punkcie do końca tego roku.

Nowelizacja ustawy ma wdrożyć regulacje przyjętej w 2014 r. dyrektywy tytoniowej. Termin wdrożenia tych przepisów przez państwa UE minął 20 maja br.

Nowa regulacja ogranicza miejsca używania papierosów elektronicznych, analogicznie do obecnie obowiązującego zakazu palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych np. na przystankach, w szpitalach, szkołach i obiektach sportowo-rekreacyjnych.

Do katalogu miejsc, gdzie właściciel lub zarządzający może wyznaczyć palarnię (m.in. w hotelach, zakładach pracy czy domach spokojnej starości) dodano w noweli całodobowy oddział psychiatryczny z wyłączeniem oddziałów dysponujących warunkami wzmocnionego i maksymalnego zabezpieczenia.

W lokalach gastronomiczno-rozrywkowych z co najmniej dwoma pomieszczeniami możliwe będzie wyłączenie jednego zamkniętego pomieszczenia spod zakazu palenia, w tym m.in. e-papierosów, jeżeli jest to pomieszczenie wyposażone w wentylację gwarantującą, że dym nie będzie przenikał do innych miejsc.

Zakazana będzie sprzedaż papierosów elektronicznych i pojemników z płynem osobom poniżej 18 lat. W przypadku wątpliwości co do wieku, podobnie jak przy sprzedaży alkoholu czy klasycznych papierosów, sprzedawca będzie mógł zażądać dokumentu potwierdzającego pełnoletność. Projekt zakłada zakaz sprzedaży e-papierosów i pojemników zapasowych w automatach.

Zakazana będzie też sprzedaż papierosów posiadających charakterystyczny aromat (z wyjątkiem papierosów mentolowych, na które ustanowiono w dyrektywie okres przejściowy do 2020 r.). Zabroniony będzie obrót, produkcja i import wyrobów tytoniowych zawierających np. kofeinę i taurynę oraz dodatki mające właściwości barwiące.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH