Senat rozpatrzy ustawę o uzgodnieniu płci

Na dzisiejszym (4 sierpnia) posiedzeniu Senat zajmie się ustawą o uzgodnieniu płci przez osoby, których płeć metrykalna jest inna od tej przez nie odczuwanej.

Sejm ustawę o uzgodnieniu płci uchwalił pod koniec lipca; ma ona uprościć tę procedurę. Jeśli ustawa wejdzie w życie, sprawy takie będą prowadzone w trybie nieprocesowym, bez konieczności pozywania własnych rodziców, jak ma to miejsce obecnie. Sąd orzeczenie ma wydawać m.in. na postawie dwóch orzeczeń lekarskich.

W ubiegłym tygodniu za odrzuceniem ustawy opowiedziała się senacka komisja zdrowia. Z 11 członków komisji w głosowaniu wzięło udział czworo. Przewodniczący komisji Rafał Muchacki (PO), który jako jedyny głosował za przyjęciem ustawy, zapowiedział, że zgłosi taki wniosek mniejszości.

Komisja praw człowieka, praworządności i petycji, która także w minionym tygodniu zajmowała się ustawą, lecz ogłosiła przerwę przed ostatecznym zajęciem stanowiska w jej sprawie, we wtorek opowiedziała się za wprowadzeniem do ustawy poprawki.

Zgłosił ją Jan Rulewski (PO), a zmierza ona do tego, by sąd, rozpatrując wniosek o uzgodnienie płci, wysłuchiwał składającej go osoby w obecności biegłego psychologa i psychiatry. W przypadku tych, którzy są rodzicami małoletnich dzieci, w wysłuchaniu musiałby uczestniczyć także psycholog dziecięcy lub ustanowiony dla dziecka kurator sądowy.

W trakcie posiedzenia komisji senator PO Józef Pinior zapowiedział złożenie wniosku mniejszości o przyjęcie ustawy bez poprawek, zaś senatorowie PiS Robert Mamątow i Bohdan Paszkowski - o jej odrzucenie w całości.

Wcześniej poparcia nie znalazł postulat przewodniczącego komisji Michała Seweryńskiego (PiS), by wniosła ona o odrzucenie ustawy. Seweryński argumentował, że opowiada się za takim rozwiązaniem, bo "na pojęcie płci składają się nie tylko zachodzące w mózgu procesy i zjawiska", ale także "aspekty anatomiczne i fizjologiczne". - I całość tych cech - anatomicznych, fizjologicznych, psychologicznych - powinna decydować o pojęciu płci - powiedział.

Wskazywał też, że w myśl ustawy zmiana płci będzie mogła być dokonywana nieograniczoną liczbę razy. Jego zdaniem, wskutek przyjęcia ustawy nastąpi "rozchwianie biologicznych aspektów płci, które są decydujące", co z kolei będzie miało "daleko idące negatywne skutki społeczne".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH