Senat chce zmian w ustawie o uzgodnieniu płci Senat proponuje poprawki do ustawy o uzgodnieniu płci

Senat opowiedział się w piątek za przyjęciem z poprawkami ustawy o uzgodnieniu płci. Izba proponuje m.in., by zrezygnować z nałożonego na sąd obowiązku rozpoznania wniosku o uzgodnienie w terminie trzech miesięcy. Zmienić miałby się też tytuł ustawy.

Spośród 82 głosujących senatorów za przyjęciem ustawy z poprawkami opowiedziało się 42, przeciw było 39, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

"Za" głosowało 40 senatorów PO i dwóch z Koła Senatorów Niezależnych (Marek Borowski i Włodzimierz Cimoszewicz), "przeciw" - m.in. 29 senatorów PiS, czworo z PO (Helena Hatka, Jan Filip Libicki, Kazimierz Kleina i Jarosław Lasecki) i dwoje z PSL (Andżelika Możdżanowska i Józef Zając), a od głosu wstrzymał się Stanisław Hodorowicz z PO.

Wcześniej Senat odrzucił oba wnioski mniejszości - o odrzucenie ustawy w całości oraz o przyjęcie jej bez poprawek.

Sejm ustawę o uzgodnieniu płci uchwalił pod koniec lipca; ma ona uprościć procedurę zmiany płci wpisanej m.in. w akt urodzenia, jeśli nie odpowiada ona płci odczuwanej przez daną osobę.

W myśl zgłoszonych przez Senat poprawek zmienić ma się tytuł ustawy - z "o uzgodnieniu płci" na "o zmianie oznaczenia płci"; konsekwencją mają być także zmiany terminologii używanej w ustawie. Termin "zmiana oznaczenia płci" był wcześniej używany w orzecznictwie Sądu Najwyższego.

Poprawki Senatu mówią też o konieczności wysłuchania osoby wnioskującej o zmianę płci metrykalnej w obecności biegłych - psychiatry i psychologa. Jeśli osoba taka jest rodzicem małoletnich dzieci, w wysłuchaniu miałby brać udział także biegły z zakresu psychologii dziecięcej. Oświadczenie o posiadaniu lub nieposiadaniu małoletnich dzieci wnioskodawca będzie zobowiązany dołączyć do swojego wniosku. W ustawie uchwalonej przez Sejm znajdował się wymóg dołączenia jedynie dwóch orzeczeń lekarzy specjalistów o niezgodności płci metrykalnej z tą odczuwaną odczuwanej oraz odpisu zupełnego aktu urodzenia.

Senatorowie opowiedzieli się też za zniesieniem określonego w ustawie trzymiesięcznego terminu na rozpoznanie przez sąd wniosku złożonego przez osobę ubiegającą się o zmianę płci metrykalnej, a także za wprowadzeniem zapisu, iż postanowienie sąd wydaje po przeprowadzeniu rozprawy.

Kolejna przyjęta przez izbę poprawka stanowi, że informacje z dotychczasowych dokumentów - wydanych przed zmianą płci metrykalnej - mogą być udostępnione nie tylko wnioskodawcy i sądowi, co przewiduje ustawa, ale też prokuratorowi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH