Senat: PiS za odrzuceniem noweli ustawy o prawach pacjenta

Senatorowie PiS zapowiedzieli podczas środowej debaty nad uchwalonym przez Sejm pakietem zdrowotnym, że będą głosowali przeciw nowelizacji ustawy o prawach pacjenta. Wycofali natomiast wniosek o odrzucenie noweli ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

PiS zgłosił jednak do tej ustawy poprawkę przywracającą obowiązek odbywania stażu medycznego.

Likwidacja stażu lekarskiego, umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań bez sądu oraz e-recepty i e-skierowania – to główne założenia trzech rządowych ustaw zdrowotnych, nad którymi debatował Senat. Miała być także omawiana ustawa refundacyjna, która wzbudza najwięcej kontrowersji, jednak senatorowie zdecydowali, że zajmą się nią dopiero na następnym posiedzeniu.

Do tego czasu komisja ustawodawcza ma przygotować propozycję poprawki dotyczącą obowiązku przekazywania przez firmy farmaceutyczne 3 proc. zysku z refundacji.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc podkreślał podczas środowej debaty, że nowela ustawy o prawach pacjenta, przyczyni się do zwiększenia liczby wniosków w sprawie odszkodowań za niewłaściwe leczenie. Wątpliwości senatorów PiS wzbudził m.in. okres, w którym można wystąpić o odszkodowanie (do trzech lat od zdarzenia).

Wiceprzewodniczący senackiej komisji zdrowia Stanisław Karczewski (PiS) złożył wniosek o odrzucenie ustawy. Ocenił, że nieodpowiednio zdefiniowano skutki niewłaściwego leczenia, określając je zdarzeniem medycznym. W ocenie Karczewskiego, termin ten rodzi wątpliwości i jest niejasny.

Z kolei przewodniczący senackiej komisji zdrowia Władysław Sidorowicz (PO) oświadczył, że ustawa, która ma ułatwić pacjentom dochodzenie odszkodowań, jest dyskredytowana z przyczyn politycznych. Karczewski podczas debaty wycofał natomiast swój inny wniosek, o odrzucenie noweli ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Zapowiedział, że poprze poprawkę innego senatora PiS, przywracającą obowiązek odbywania stażu medycznego. Według senatorów tego klubu, decyzja o likwidacji stażu jest zbyt pochopna.

Wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk oświadczył, że ustawa spełnia postulaty środowisk medycznych. Dodał, że chodzi o zmianę systemu zdobywania specjalizacji i uproszczenie go. Włodarczyk zaznaczył także, że studia medyczne mają być bardziej praktyczne.

Wiceminister Szulc przekonywał senatorów, że dzięki ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia, pacjenci zyskają możliwość śledzenia online historii choroby, wyników badań, zapisanych recept. Podkreślił, że ustawa przyczyni się także do oszczędności Narodowego Funduszu Zdrowia. Zapewnił, że dane pacjentów będą odpowiednio chronione.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH