Senat: PO za szybszym dojściem do 6 proc. PKB na ochronę zdrowia Senatorowie Platformy chcą szybszego wzrostu nakładów na ochronę zdrowia Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Senatorowie PO chcą, aby Senat zaproponował poprawkę do uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej o stopniowym wzroście nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. PO proponuje, by wzrosły one do poziomu 6 proc. PKB cztery lata wcześniej - do roku 2021.

W  środę (6 grudnia) odbędzie się w Senacie głosowanie ws. nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Wcześniej posiedzenie komisji zdrowia w tej sprawie miało miejsce 29 listopada. Komisja wniosła o przyjęcie ustawy bez poprawek, natomiast mniejszość komisji zgłosiła wniosek o dojście do 6 proc. na finansowanie służby zdrowia w roku 2021. Zdaniem senatora Tomasz Grodzkiego (PO) dojście do 6 proc. PKB dopiero w roku 2025 spowoduje, że tego sukcesu nie odczujemy.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje, że nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać. Docelowy poziom nakładów wyznaczono na 6 proc. PKB w 2025 r. W przyszłym roku na opiekę zdrowotną będzie przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB, a rok później - 4,86 proc.

Sejm uchwalił te zmiany na posiedzeniu 24 listopada. Mają one na celu poszerzenie dostępu do świadczeń gwarantowanych opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Dodatkowe środki w pierwszej kolejności mają być przeznaczane na finansowanie (w formie dotacji dla NFZ) świadczeń opieki zdrowotnej. Ich wykaz na każdy rok będzie określał minister zdrowia. Mają to być m.in. te świadczenia, do których są najdłuższe kolejki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH