Senacka komisja zdrowia za przestrzenią publiczną wolną od dymu: palacze niech palą w domu

Senacka komisja zdrowia zarekomendowała w czwartek (18 marca) całkowity zakaz palenia m.in. w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych. Projekt tzw. ustawy antynikotynowej trafi następnie na plenarne posiedzenie Senatu.

W początkach marca Sejm złagodził pierwotne propozycje sejmowej komisji zdrowia i przyjął poprawkę mniejszości, zakładającą m.in., iż właściciele lokali gastronomicznych o powierzchni poniżej 100 m kw. będą mogli decydować, czy lokale zostaną przeznaczone w całości dla palących czy dla niepalących. W większych lokalach właściciel mógłby natomiast wydzielić sale dla palących, zapewniając przy tym właściwą wentylację.

Tymczasem senacka komisja zdrowia opowiedziała się za wykreśleniem z projektu tzw. ustawy antynikotynowej artykułu 5a,  wprowadzającego odstępstwa od reguły niepalenia. Artykuł ten przewiduje, że właściciel lub zarządzający obiektem może spod zakazu palenia wyłączyć, m.in. indywidualne pokoje w hotelach, schroniskach, akademikach, domach zakonnych. Ministerstwo Obrony Narodowej, w myśl zapisu art. 5a miałoby prawo określić miejsca, w których wolno byłoby palić np. na terenie koszar.
 
Senatorowie są również za wprowadzeniem absolutnego zakazu palenia w domach pomocy społecznej i spokojnej starości, w hospicjach, na terenie ZOZ–ów, uczelni, zakładów pracy, obiektów kultury i wypoczynku. Są też przeciwnikami wydzielania sal dla palących w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.

Senatorowie–lekarze o paleniu
Wyjątki od reguły niepalenia w miejscach publicznych, zawarte w zapisach art. 5a ustawy, zawetował w całości i zgłosił jako poprawkę formalną Rafał Muchacki (PO), onkolog z Bielska-Białej. 

– Komisja zdrowia musi się kierować kryteriami zdrowia –  powiedział Muchacki, popierany gorąco przez innych senatorów, głównie przedstawicieli środowiska medycznego.

Norbert Krajczy, senator (PiS), lekarz, przekonywał, że statystyki są nieubłagane. 85 tys. osób umiera rocznie z powodu chorób onkologicznych, z czego 40 tys. na nowotwory tytoniozależne.

Obecny na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia dr Krzysztof Przewoźnik z Centrum Onkologii w Warszawie, przekonując senatorów do opowiedzenia się za bezwzględnym zakazem palenia we wszystkich miejscach publicznych, przytoczył wyniki badań, z których wynika, że nawet 62 proc. palaczy jest za wprowadzeniem restrykcyjnych zakazów. 

Konstanty Radziwiłł z Naczelnej Izby Lekarskiej, również lobbujący na rzecz wprowadzenia zaostrzonych przepisów, odwoływał się do wiedzy medycznej senatorów z komisji zdrowia, którzy w większości są lekarzami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH