Senacka Komisja Zdrowia o onkologii dziecięcej i pediatrii

Limitowanie świadczeń w onkologii dziecięcej oraz zbyt niska wycena procedur pediatrycznych - to podstawowe problemy związane z finansowaniem w tych dziedzinach. We wtorek (13 marca) dyskutowali o nich senatorowie Komisji Zdrowia wraz z ekspertami.

Senator Alicja Chybicka (PO), prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej podkreśliła, że finansowanie onkologii dziecięcej poprawia się, jednak podstawowym problemem jest limitowanie tych świadczeń.

- Procedury w onkologii dziecięcej nie powinny być limitowane, ponieważ są to procedury ratujące życie - mówiła.

Jak wyjaśniła w 2011 r. na leczenie w onkologii dziecięcej wydano 226 mln zł, zaś NFZ zapłacił 186 mln zł, więc 40 mln zł to suma niezapłacona za nadwykonania.

Wiceprezes NFZ Maciej Dworski zapewnił, że Fundusz przygotowuje już transze na sfinansowanie nadwykonań w tej dziedzinie za ubiegły rok. Dodał, że NFZ stara się tak planować wydatki w onkologii dziecięcej, aby zgłaszane potrzeby miały zapewnione finansowanie, jednak podkreślił, że "trudno jest zabezpieczyć wszystkie potrzeby, gdy ma się ograniczoną pulę pieniędzy".

Prof. Alicja Chybicka przypomniała, że w Polsce jest ponad 7,2 mln dzieci do 18. roku życia, zaś statystycznie jedno na sześćset urodzonych dzieci zachoruje na nowotwór. Podkreśliła, że obecnie udaje się wyleczyć ok. 80 proc. dzieci chorych na nowotwory, zaś do najczęstszych przypadków tej choroby wśród najmłodszych należą białaczki i chłoniaki.

Według Alicji Chybickiej problem stanowi także brak finansowania siedzib klinik onkologii dziecięcej.

- Środki na wyposażenie, remonty i nowoczesny sprzęt pochodzą głównie od ludzi dobrej woli i fundacji - zaznaczyła.

Kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej z dziecięcego szpitala klinicznego w Lublinie prof. Jerzy Kowalczyk zwrócił uwagę, że dzięki prowadzonym z resortem zdrowia i NFZ rozmowom udało się rozwiązać część problemów w tej dziedzinie. Jednak podkreślił, że oddziały onkologii dziecięcej są deficytowe i wpływają na zadłużanie się placówek.

Ponadto prof. Alicja Chybicka zwróciła uwagę na zbyt niską wycenę procedur pediatrycznych.

- Opieka nad małym dzieckiem nie kosztuje tyle samo co nad dorosłym, ale o ok. 30 proc. więcej, ponieważ dziecko wymaga zapewnienia stałej opieki - podkreśliła.

Według niej powinny powstawać pediatryczne punkty konsultacyjne, a pediatria powinna być włączona do podstawowej opieki zdrowotnej. Zdaniem senator należy też odtworzyć medycynę szkolną, tak aby każde dziecko było okresowo przebadane przez lekarza. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH