Sejmowa podkomisja zakończyła prace nad projektem ustawy o in vitro

Projekt, nad którym we wtorek (28 czerwca) zakończyła prace sejmowa podkomisja nadzwyczajna, dopuszcza tworzenie i zamrażanie wielu zarodków oraz metodę in vitro nie tylko dla par.

Projekt uzupełnia ustawę tzw. transplantacyjną o zapisy dotyczące stosowania in vitro. Został przygotowany przez zespół ekspertów i złożony w Sejmie w 2009 r. przez byłego ministra zdrowia Marka Balickiego (SLD).

- Zakończyliśmy pracę nad projektem w podkomisji - poinformował przewodniczący jej pracom Jarosław Katulski (PO). Dodał, że chciałby, aby na kolejnym posiedzeniu Sejmu, projektem zajęły się połączone komisje: Zdrowia oraz Polityki Społecznej i Rodziny. Komisje miałyby także pracować nad projektem autorstwa Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO) dotyczącym powołania Polskiej Rady Bioetycznej.

Balicki poinformował, że podczas prac podkomisji zaproponowano wprowadzenie do projektu zakazu niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju. Podkreślił, że dotychczasowy zapis przewiduje, że nie można niszczyć takich zarodków bez woli dawców gamet.

Na początku stycznia do sejmowej podkomisji nadzwyczajnej trafiły projekty ustaw dotyczące in vitro i regulujące kwestie bioetyczne: zostały zgłoszone przez: Małgorzatę Kidawę-Błońską, Jarosława Gowina (oboje PO) i posła Bolesława Piechę (PiS). W 2009 roku do podkomisji trafiły także dwa lewicowe projekty w sprawie in vitro zgłoszone przez Marka Balickiego i Joannę Senyszyn.

Projekt Bolesława Piechy, który zakazywał stosowania metody in vitro, został odrzucony na początku prac podkomisji.

Z kolei bazowy projekt Kidawy-Błońskiej: o podstawowych prawach i wolnościach człowieka w dziedzinie zastosowań biologii i medycyny oraz o utworzeniu Polskiej Rady Bioetycznej, na początku maja został ograniczony do zapisu o powstaniu Polskiej Rady Bioetycznej. Kidawa-Błońska zaznaczyła wówczas, że kwestie dotyczące bioetyki ureguluje Konwencja bioetyczna Rady Europy, którą Polska zamierza ratyfikować. Projekt Gowina był brany pod uwagę podczas prac nad projektem dotyczących kwestii bioetycznych przygotowanym przez Kidawę-Błońską - informował
Katulski.

Gowin w swoim projekcie proponował, by można było wytwarzać maksymalnie dwa zarodki, ale pod warunkiem, że oba miałyby być implantowane. Kidawa-Błońska nie wprowadzała takiego limitu i umożliwiała zamrażanie zarodków. Dopuszczała in vitro także dla osób, które nie pozostają w związkach małżeńskich, pod warunkiem, że są to pary heteroseksualne. Gowin ograniczał in vitro tylko do małżeństw.

Projekt nowelizacji złożony przez Balickiego dopuszcza m.in. tworzenie i zamrażanie wielu zarodków. Zakłada licencjonowanie lecznic, w których wykonywane są zapłodnienia metodą in vitro. Projekt zakłada też stosowanie diagnostyki preinplantacyjnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH