Sejmowa komisja zdrowia za projektem dotyczącym dekomercjalizacji szpitali Sejmowa komisja zdrowia pracuje nad projektem dot. dekomercjalizacji szpitali. Fot. Archiwum

W czwartek wieczorem (9 czerwca) posłowie sejmowej komisji zdrowia opowiedzieli się za projektem nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Odrzucili poprawki opozycji, których celem było wykreślenie z projektu zapisów dotyczących zasad pokrywania straty netto SPZOZ oraz umożliwiających kupowanie świadczeń opieki zdrowotnej przez samorządy.

Zahamowanie niekontrolowanego przez państwo procesu zbywania udziałów i akcji w szpitalach, a tym samym zachowanie wpływu państwa na ich funkcjonowanie - to główne cele rządowego projektu noweli ustawy o działalności leczniczej, rozpatrywanej w czasie obrad sejmowej komisji zdrowia.

Po niespełna półtoragodzinnych obradach posiedzenie komisji przerwano do godz. 14.30

Na początku posiedzenia komisji jej przewodniczący Bartosz Arłukowicz (PO) poinformował, że Biuro Analiz Sejmowych przestawiło opinię na temat projektu, w której oceniono, że "postanowienia projektu budzą wątpliwości natury konstytucyjnej, które wymagają pogłębionej analizy".

MZ: projekt jest zgodny z konstytucją
Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński powiedział, że zdaniem rządu nie ma podstaw do twierdzenia o niekonstytucyjności projektu. - Opinia BAS również zgłasza tylko wątpliwość, a nie rozstrzyga, czy te przepisy są niekonstytucyjne - zaznaczył. Arłukowicz - na wniosek Ewy Kopacz (PO) - poprosił sekretariat komisji o wystąpienie o opinie konstytucjonalistów o projekcie.

Poseł Rajmund Miller (PO) przyznał, że ustawa była poddana konsultacjom społecznym, zaznaczył jednocześnie, że żaden z podmiotów, który konsultował tę ustawę, nie wypowiedział się w żadnym punkcie co do tej ustawy pozytywnie.

Powiedział, że projekt przerzuca odpowiedzialność za służbę zdrowia i szpitale na samorządy. Ocenił, że samorządy nie poradzą sobie z obciążeniami wynikającymi z konieczności pokrywania strat netto samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SPZOZ). Stwierdził, że pacjenci w małych miastach mogą zostać pozbawieni możliwości leczenia, ponieważ szpital zostanie zlikwidowany w sytuacji braku możliwości pokrycia straty.

Wątpliwości posłów
budził także zapis, zgodnie z którym samorządy będą mogły kupować dodatkowe świadczenia dla swoich mieszkańców na takich samych zasadach, jak NFZ kontraktuje je dla wszystkich ubezpieczonych. Warczyński zapewnił, że zapisy projektu są tak skonstruowane, że zapobiegają podwójnemu kontraktowaniu świadczeń. - To finansowanie jest możliwe dopiero po wyczerpaniu kontraktu z NFZ - wyjaśnił.

Krzysztof Ostrowski (PiS) powiedział, że proponowana ustawa w żaden sposób nie zrzuca ciężaru finansowania służby zdrowia na samorządy. Podkreślił, że będą one miały jedynie możliwość zakupienia dodatkowych usług.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH