Sejmowa komisja zdrowia opiniowała poprawki do tzw. pakietu kolejkowego

Sejmowa komisja zdrowia opiniowała w poniedziałek (21 lipca) wieczorem poprawki zgłoszone podczas drugiego czytania do projektów ustaw wchodzących w skład tzw. pakietu kolejkowego oraz pakietu onkologicznego. Komisja negatywnie odniosła się do wszystkich poprawek klubu PiS.

Komisja opiniowała w sumie ponad dwadzieścia poprawek, w większości zgłoszonych przez klub Prawa i Sprawiedliwości.

Klub PiS proponował m.in., aby w skład Rady ds. Taryfikacji, która ma zajmować się wyceną świadczeń, wchodzili także przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Jak mówił Tomasz Latos (PiS), przedstawiciele samorządów zawodowych powinni być członkami takiej rady.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przekonywał, że określona grupa medyczna nie powinna brać udziału w wycenie świadczeń medycznych. Dodał, że członkowie ci nie tylko przyglądaliby się decyzjom rady, ale decydowali ws. wyceny. Komisja oceniła poprawkę negatywnie.

Także propozycje klubu PiS, aby przedstawiciele tych dwóch samorządów zawodowych wchodzili w skład wojewódzkich Rad ds. Potrzeb Zdrowotnych, a także Rady centrali NFZ oraz rad oddziałów NFZ nie spotkały się z pozytywną opinią komisji.

Kolejna poprawka klubu PiS dotyczyła skreślenia artykułu wprowadzającego skierowania do okulisty i dermatologa. Jednak i ta poprawka została przez komisję negatywnie zaopiniowana. Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka także przekonywała posłów do usunięcia tego zapisu, ponieważ - jak mówiła - lekarze podstawowej opieki zdrowotnej są już wystarczająco obciążeni. - Wprowadzenie skierowań do okulisty i dermatologa spowoduje, że lekarze POZ będą dodatkowo obciążeni wypisywaniem skierowań do kolejnych specjalistów - wskazała.

PiS proponował ponadto, aby umowy z zakresu POZ były podpisywane na okres "dowolny" a nie bezterminowo - jak przewidziano w projekcie noweli ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Minister zdrowia podkreślił jednak, że "taka dowolność nie stanowiłaby gwarancji bezpieczeństwa dla pacjentów".

Komisja pozytywnie z kolei odniosła się do poprawki zgłoszonej przez klub PO, która określa kryteria, jakimi ma kierować się dyrektor oddziału NFZ sporządzając plan zakupu świadczeń opieki zdrowotnej do czasu ogłoszenia pierwszych regionalnych map zapotrzebowania zdrowotnego.

Do projektu dotyczącego konsultantów w ochronie zdrowia klub PiS proponował sześć poprawek. Jak mówił Latos, projekt przewiduje, że minister może, ale nie musi - jak obecnie - zwrócić się o opinię o kandydacie do towarzystw naukowych lub samorządów zawodowych. PiS proponował wykreślenie tych zapisów z projektu. Jednak komisja wszystkie poprawki do tej ustawy zaopiniowała negatywnie.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH