Sejmowa Komisja Zdrowia: wydano już 105 tys. kart DiLO

Według najnowszych danych (stan na 4 maja) wystawionych zostało dotychczas ok. 105 tys. kart DiLO - mówił w czwartek (7 maja) wiceminister zdrowia Piotr Warczyński podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia poświęconej pakietowi onkologicznemu i kolejkowemu.

- Wykonano także, w zdecydowanej większości w terminie, ponad 11 tys. diagnostyk wstępnych, 20 tys. pogłębionych, odbyło się ponadto 32 tys. konsyliów - wymieniał wiceminister.

Piotr Warczyński przypomniał, że w celu usprawnienia finansowania bez limitów funkcjonuje w AOS 27 pakietów diagnostyki wstępnej i 17 pakietów diagnostyki pogłębionej. Konsylia finansowane są osobno, jeśli chodzi natomiast o wycenę chemioterapii ambulatoryjnej, radioterapii i JGP - pozostaje ona na dotychczasowym poziomie.

- Państwo polskie wydaje rocznie na onkologię 6,3 mld zł, co stanowi 6 proc. wydatków na ochronę zdrowia. Proporcje te kształtują się podobnie także w innych krajach. Jeśli chodzi o pakiet onkologiczny, NFZ zapłacił do tej pory 642 mln zł za świadczenia wykonane w jego ramach - mówił przedstawiciel resortu zdrowia.

Różnice między województwami
Wiceminister zaznaczył, że rzetelna, obiektywna ocena pakietu onkologicznego będzie możliwa nie wcześniej, jak po okresie sześciu miesięcy jego funkcjonowania, a większość danych, które przedstawia, pochodzi z połowy marca ze względu na fakt, że sprawozdawczość napływa z opóźnieniem ok. 1,5 miesiąca.

- Z informacji, którymi dysponujemy wynika, że najwięcej kart DiLO wydano w Mazowieckiem (ponad 14 tys.) a najmniej w Podlaskiem (mniej niż 1 tys.) co oznacza, że pomiędzy województwami zachodzą istotne różnice - wskazywał Piotr Warczyński. - Także w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców najgorszy wynik ma Podlaskie, ale słabo wypadają także inne regiony tzw. ściany wschodniej, w tym Lubelskie i Warmińsko-Mazurskie - dodał.

Wyjaśnił, że najwięcej wydanych dotychczas kart DiLO dotyczy nowotworu piersi, płuca i gruczołu krokowego.

- W ramach pakietu onkologicznego funkcjonuje 6,2 tys. podmiotów POZ, 2,3 tys. AOS i 478 szpitali, w tym wszystkie centra onkologii. Obecnie realizuje go 92 proc. podmiotów, które wcześniej deklarowały swój udział. W przypadku AOS zrezygnowało 8 proc. podmiotów, w przypadku szpitali - 4 proc. W obu zakresach chodzi najczęściej o lecznice, które nie funkcjonowały poprzednio w obszarze onkologii - mówił wiceminister.

Będą zmiany
Piotr Warczyński podkreślił, że zmiany planowane w pakiecie będą wprowadzane rozporządzeniami ministra zdrowia i zarządzeniami prezesa NFZ i dotyczą m.in. dopuszczenia nowych świadczeniodawców do udziału w realizacji pakietu onkologicznego, nowych rozpoznań, dotyczących głównie chorób krwi i układu krwiotwórczego, zmian w zakresie finansowania badań PET w celu zwiększenia ich dostępności i uelastycznienia konsyliów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH