Sejmowa Komisja Zdrowia o projekcie planu finansowego NFZ na 2013 rok

W 2013 r. NFZ zamierza wydać 63,27 mld zł na świadczenia zdrowotne, o ok. 2,34 mld zł więcej niż w br. Wzrosną nakłady na zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny - o 33,91 proc. Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt planu finansowego Funduszu.

W środę (25 lipca) prezes NFZ Agnieszka Pachciarz przedstawiła na posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia projekt planu finansowego Funduszu na 2013 r. 

Jak podkreśliła prezes Pachciarz, przewidziany wzrost nakładów po uwzględnieniu stopnia inflacji da realny wzrost nakładów o 1,13 proc.

Zapewniła, że plan finansowy funduszu na 2013 r. został przygotowany w oparciu o wskaźniki makroekonomiczne przekazane przez Ministerstwo Finansów, zgodne z przyjętymi do projektu ustawy budżetowej na 2013 rok, w tym zaktualizowane wskaźniki makroekonomiczne dla 2012 roku.

Z projektu planu wynika, że na 2013 rok wszystkie oddziały będą miały do dyspozycji większe środki finansowe niż w planie na rok 2012. Największe nakłady na świadczenia opieki zdrowotnej otrzyma oddział mazowiecki (ponad 8,2 mld zł), śląski (7,6 mld zł) oraz wielkopolski (5,56 mld zł). Środki rozdzielane są według algorytmu uwzględniającego m.in. liczbę ubezpieczonych oraz wskaźniki ryzyka zdrowotnego dla poszczególnych grup ubezpieczonych. 

Czesław Hoc (PiS) określił przedstawiony plan jako "budżet rozpaczy" i stwierdził, że oparty jest on na nierealnych danych. Poseł PiS Tomasz Latos pytał, czy plan przygotowany w oparciu o tegoroczny jest realistyczny, skoro pojawiają się doniesienia, że w pierwszej połowie tego roku wpływy ze składki były o 800 mln zł mniejsze od zakładanych. 

Agnieszka Pachciarz wyjaśniła, że wpływ składki za pierwsze półrocze jest niższy od planowanego o ok. 500 mln zł. Jednocześnie zapewniła, że NFZ dysponuje rezerwą ogólną w wysokości 600 mln zł. Dodała, że zwykle spływ składki jest wyższy w drugiej połowie roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH