Sejmowa Komisja Zdrowia: 15-latki nie pójdą do ginekologa bez rodziców Jak podkreślał poseł Nowoczesnej, stany zapalne z wieku nastoletniego mogą być w przyszłości powodem niepłodności Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Sejmowa Komisja Zdrowia odrzuciła w pierwszym czytaniu poselski projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który przewidywał wprowadzenie zgody na samodzielne konsultacje u ginekologa i wenerologa nastolatkom od 15. roku życia.

W ocenie przedstawicieli resortu zdrowia i posłów PiS taka zgoda byłaby jawnym ograniczeniem praw rodzicielskich.

Poseł Marek Ruciński (Nowoczesna) przekonywał posłów i przedstawicieli rządu, że proponowane zmiany mają na celu umożliwienie nastolatkom, którzy często rozpoczynają już życie seksualne, skorzystanie z badań i konsultacji lekarzy ginekologów i wenerologów.

Jak podkreślał, skutkiem braku swobodnego dostępu do takich możliwości jest obecnie znaczna liczba nieleczonych zakażeń przenoszonych drogą płciową. - Tymczasem stany zapalne z wieku nastoletniego mogą być w przyszłości powodem niepłodności. Dobrze wiemy jak wiele par ma problem z bezdzietnością, która często jest spowodowana nabytą wtórną niepłodnością - podkreślał.

Wiceminister Zbigniew Król poinformował jednak Komisję , że stanowisko rządu w kwestii proponowanych zmian jest negatywne.

Chodzi o brak równości
- Ten projekt zakłada samodzielne udzielanie zgody małoletniego, który ukończył 15 r. ż. na badanie z zakresu ginekologii i wenerologii. W tej chwili taką możliwość mają jedynie osoby pełnoletnie. Zgoda na proponowaną zmianę wprowadziłaby brak równości w dostępie do różnych specjalistów, ponieważ spowodowałaby ona, że 15- latek mógłby samodzielnie udać się do ginekologa, ale stomatologa czy pediatry już nie - mówił Zbigniew Król.

- Ponadto taka zmiana mogłaby zagrażać zdrowiu małoletnich. Chodzi o kwestię, czy tak młody pacjent jest kompetentny do wyrażania zgody na pewne świadczenia - dodał wiceminister.

Poseł Ruciński powołując się na opinię Rzecznika Praw Obywatelskich wskazywał z kolei na niespójność regulacji w zakresie praw pacjenta oraz wykonywania zawodu lekarza z przepisami Kodeksu karnego, z którego wynika, że współżycie z małoletnim poniżej 15. roku życia  stanowi przestępstwo.

- Dlaczego, skoro prawnie współżycie z małoletnim powyżej 15. roku życia jest dozwolone, nie mielibyśmy dać prawa takiej osobie do skorzystania z porady ginekologicznej w celu skontrolowania swojego stanu zdrowia? - pytał poseł Nowoczesnej.

Lepsze porady w internecie?
Dodał, że brak takiego prawa sprawia, iż młody człowiek mający takie problemy zdrowotne często nie zgłasza się do rodziców i sam szuka pomocy w internecie. Jak podkreślał Ruciński, argumenty rządu przeciwko projektowi oznaczają całkowity brak zrozumienia celu proponowanej zmiany przepisów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH