Sejm: żółty protest techników-radiologów

We wtorek (26 października) w Sejmie związki zawodowe techników-elektroradiologów poprowadzą akcję protestacyjną "Żółta Galeria w Sejmie".

We środę (27 października) akcja będzie kontynuowana jako „Czarna Środa”.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii protestuje w imieniu własnym i innych specjalistów medycyny, którzy uważają, że zmiana ustawy o działalności leczniczej, wydłużająca ich czas pracy z pięciu do siedmiu godzin, jest dla nich krzywdząca. 

Kością niezgody jest kwestia czasu pracy oraz jej warunków i bezpieczeństwa. 

Związek zawodowy radiologów chce uznania przez Ministerstwo Zdrowia, że ich praca jest wykonywana w warunkach szkodliwych dla zdrowia i nie zgadza się na wydłużenie czasu pracy bez dodatkowego wynagrodzenia. Ministerstwo natomiast argumentuje, że krótszy czas pracy nie ma już uzasadnienia w wypadku radiologów, bowiem w placówkach medycznych pojawił się nowy sprzęt diagnostyczny, znacznie bezpieczniejszy od tego, z którego korzystano jeszcze kilkanaście lat temu. 

Protestujący nie zgadzają się w tej sprawie ze stanowiskiem MZ, podkreślając, że sprzęt na którym pracują jest na ogół stary i może być niebezpieczny dla zdrowia. Tym samym wydłużenie czasu pracy radiologów zwiększa prawdopodobieństwo ich napromieniowania. 

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Zdrowia jest zaskoczone protestem, bo porozumiało się ze związkami zawodowymi w tej sprawie. 

Jak powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Ryszard Kowski, fizyk medyczny prowadzący m.in. kursy doskonalące dla lekarzy i techników radiologów, sprzęt na którym pracują polscy radiolodzy nie należy do najgorszych. Jego zdaniem, ważniejsza sprawa to jakość diagnostyki, czyli samego efektu badań radiologicznych w postaci wyników.

‒ Sprzęt, na którym pracują polscy radiolodzy często daje słaby obraz tego, co jest badane, a to może bardziej zaszkodzić pacjentom niż radiologom – stwierdził.

Odnosząc się do protestu radiologów wskazał na czas pracy: 

‒ To, że Ministerstwo nie daje radiologom nic w zamian za wydłużenie czasu pracy, to niedobrze. Płaca powinna być adekwatna do czasu pracy. 

Wydłużenie czasu pracy, zgodnie z proponowaną przez rząd ustawą o działalności leczniczej, dotyczy nie tylko radiologów, ale również pracowników radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki oraz medycyny sądowej i prosektoriów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH