Piątek, 25 kwietnia 2014 

PAP/Rynek Zdrowia | 16-11-2012 19:12

Sejm: zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych oraz specjalny zasiłek opiekuńczy

Zasiłek pielęgnacyjny - 620 zł - tylko dla rodziców i najbliższych krewnych dzieci niepełnosprawnych oraz specjalny zasiłek opiekuńczy - 520 zł - uzależniony od dochodu rodziny wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych uchwalona w piątek (16 listopada) przed Sejm.

Za przyjęciem ustawy głosowało 259 posłów, 167 było przeciwko, czterech wstrzymało się od głosu.

Ustawa - zaproponowana przez rząd - ma zracjonalizować zasady przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych i dostosować je do możliwości finansowych państwa.

Według MPiPS od początku 2010 r. liczba osób ubiegających się o świadczenie pielęgnacyjne gwałtownie rośnie ze względu na zniesienie kryterium dochodowego warunkującego jego przyznanie. W 2011 r. liczba osób uprawnionych zwiększyła się dwukrotnie.

Ze statystyk wynika, że wśród osób, które uzyskały prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, aż 83 proc. stanowią osoby inne niż rodzice niepełnosprawnych dzieci, do których początkowo kierowana była ta pomoc.

Zdaniem autorów noweli znaczna część osób pobierających zasiłek nadużywa pomocy finansowej ze strony państwa - zauważalna jest tendencja do wyszukiwania niepełnosprawnych członków rodziny przez osoby nieaktywne zawodowo, by uzyskać świadczenie bez faktycznego sprawowania opieki.

W myśl noweli prawo do świadczenia pielęgnacyjnego będą mieć rodzice dzieci z niepełnosprawnością, wymagających stałej opieki. Zasiłek w wysokości 620 zł, z opłacanymi przez budżet państwa składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, będą otrzymywać co miesiąc, niezależnie od dochodu na osobę w rodzinie.

Prawo do tego świadczenia będą miały także inne osoby niż rodzice, na przykład dziadkowie, brat lub siostra, czyli osoby zobowiązane do alimentacji, jednak pod warunkiem, że rodzice dziecka albo sami są niepełnosprawni, albo zostali pozbawieni praw rodzicielskich.

Nowela zakłada też wprowadzenie do systemu świadczeń rodzinnych nowego świadczenia - specjalnego zasiłku opiekuńczego. Będzie on wynosił 520 zł miesięcznie. Przysługiwać będzie wtedy, gdy niepełnosprawność została stwierdzona czy nabyta po 25. roku życia lub związana jest np. z wiekiem osoby, nad którą trzeba sprawować opiekę.

 • opiekun prawny
  ja pobierałam świadczenie do maja 2013 w czercu stawałam na komisji z córką mojej siostry jestem jej opiekunem prawnym a rodzice biologiczni sa całkowicie pozbawieni praw rozicielskich i tez mam takie pytanie czy rząd odda mi to świadczenie bo teraz mnie pan tusk tak zablokował ze ani z dzieckiem na basen nie moge jechac ani na hipoterapie a o obówiach specjalistycznych to mała moze tylko pomazyć jak to jest że rząd zabiera ludzim powinni najpierw sprawdzć jaka jest sytuacjia i czyopiekunowie prwni tacy jak ja naprawdę opiekuja sie dzieckiem czy tylko wzięli dziecko dla kasy

  ~monika, 2013-10-03

 • do opiekunczy...
  Czytaj ZE ZROZUMIENIEM !!!!
  Chodzi mi o DOKŁADNĄ weryfikację, komu się należy...
  Nic nie pisałam o tym, żeby zabierać to świadczenie tym, którzy są NAPRAWDĘ niepełnosprawni.
  Bo oprócz prawdziwych niepełnosprawnych jest kupa cwaniaków i nierobów, którzy nie zegną palca, bo po co ???
  skoro można pokombinować i o takich ludzi mi chodzi...

  ~jestem za, 2013-08-02

 • opiekunczy
  Proszę pani nie wszyscy mają wypasione fury A jeżeli ma to co pani napisała to może być dorobek jej życia . Przedtem jeżdziło się konno a teraz furami.. Ja osobiście też zostałam pokrzywdzona Jestem po wypadku i mam kegosłup złamany e siedmiu miejscach. Mojej córce też zabrali na mnie świadczenie opiekuńcze i zaznaczam jestem niepełnosprawna. Nie mam ubezpieczenia .Na pierwszej grupie Urząd Pracy mnie nie zarejestruje Nie mam renty Tylko żyję za 150 zł z Mopsu + alimenty na dzieci dwoje w wys.1000 zł A gdzie leki opłaty i inne. A jeżeli ktoś uważa że komuś się nie należy to kto tu ma winę?????? Myślę że pracownik Socjalny skoro tego nie sprawdził? Nie mierzcie wszystkich jednakowymi miarami . Każda osoba to inna choroba i przypadek . Nie popierajcie takiej bzdurnej ustawy . Bo to jest atak na osoby chore niepełnosprawne . Każdy może zachorować i potrzebować opieki . Nie wiemy co kogo spotka . Mojej znajomej ojciec jest niewidomy i co też nie należy się opieka drugiej osoby i też zabrali świadczenia Pytanie jak ci ludzie schorowani niewidomi i cięrpiący mają sobie pomóc . Lapać tych nielegalnych lecz nie traktować wszystkich równo . Do Trybunału z tą chorą ustawą lub do Sztrasburga . A tych co nie potrafią rządzić to won !!!!! Dlaczego jest cicho na alimenciarzy . Ci dopiero wyjężdzają za granicę a państwo płaci na dzieci z funduszu alimentacyjnego Tam cichną Im pracę przymusową a nie że furami jeżdzą a państwo alimenty za nich płaci styd Kochana Polsko !!!!!!!!!!!!!!!!!

  ~do jestem za, 2013-08-01

DODAJ KOMENTARZ

W życiu kobiety nie ma dobrego czasu na otyłość

Otyłość jest poważnym problemem na każdym etapie życia kobiety: od małej dziewczynki po panią w wieku menopauzalnym. Zadaniem lekarzy rodzinnych, pediatrów, ginekologów, endokrynologów - jest wskazywać kobietom bliższe i dalsze konsekwencje otyłości - mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety oraz Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych i Seksuologii KZK, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

 • Od nagłej i niespodziewanej śmierci...

  ... zachowaj nas Panie - śpiewają ludzie, ale modlitwę warto uzupełnić sensownym działaniem. "Daj Bogu szansę" - mawiał pewien rabin. O potrzebie tej szansy warto(...)

 • Dobrze zarządzajmy sporem

  Przez wiele lat proces zarządzania ryzykiem był utożsamiany z wykupieniem przez placówkę medyczną obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówi mec(...)

 • W życiu kobiety nie ma dobrego czasu na otyłość

  Paulina SZULC, Wrocław, ISTNIEJĄ DWA POWODY OTYŁOŚCI (CHOLESTEROL) / NADWAGI / CUKRZYCY / NADCIŚNIENIA / CHORÓB SERCA U LUDZI: ♥♥♥♥♥ 1. Wysoki poziom cukru we...

 • Żywienie kliniczne - za rzadko stosowane?

  CU -24lata od 1996 wykryty Collit , Żywienie pozajelitowe , to jedyne dobre leczenie gdzie można dojść do siebie , osobiście miałem włączone leczenie pozajelitowe w szpitalu CSK na...

POLECAMY W SERWISACH

Newsletter

Najnowsze informacje z Rynku
Zdrowia wprost na Twój e-mail.
Wiadomości, opinie, komentarze,
analizy!

* Zamówienie newslettera oznacza akceptację Polityki prywatności portalu.
 
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam przegląd najciekawszych informacji dnia. Subskrybuj kanały RSS - bądź na bieżąco z informacjami z serwisu. Moduł z najnowszymi informacjami Rynku Zdrowia w Twoim serwisie.