Dodatkowe finanse - jak dodał - posłużą unowocześnieniu możliwości diagnostycznych i terapeutycznych wybranych dziedzin medycyny - pediatrii i chirurgii dziecięcej oraz onkologii. Wskazał, że planowane zakupy obejmują sprzęt do diagnostyki i małoinwazyjnego leczenia, taki jak: laparoskopy, torakoskopy, histeroskopy, gastroskopy, kolonoskopy, itd., a w przypadku dzieci także nowoczesny bezinwazyjny sprzęt diagnostyczny, jak np. nowoczesne, rozbudowane ultrasonografy.

Radziwiłł przekazał, że przewiduje się zakup m.in. wyposażenia dla powstających Centrów Leczenia Raka Piersi; wyposażenie lub doposażenie ośrodków laseroterapii u dzieci. Proponuje się także zwiększenie środków finansowych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę dla oddziałów neonatologii III poziomu referencyjnego.

Minister powiedział, że projekt przewiduje realizację nowego zadania, jakim jest wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach, prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Chodzi o zapewnienie wszystkim uczniom dostępu do gabinetu profilaktyki zdrowotnej, prowadzonego przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną. Zgodnie z projektem ustawy, finansowany będzie zakup tzw. dentobusów w których zapewniana będzie dzieciom opieka stomatologiczna.

Radziwiłł podał, że zwiększone zostały limity maksymalnych wydatków na lata 2017 i 2018 związanych z zakupem szczepionek do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych.

- Środki musimy wydatkować do końca roku. (…) Zakupy sprzętu i aparatury medycznej muszą być wykonywane z zastosowaniem procedur wynikających z przepisów o zamówieniach publicznych i oczywiście będziemy przestrzegać wszystkich tych procedur - powiedział minister.

Za projektem głosowało 23 posłów, nikt nie był przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH