W środę (21 listopada) rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. projektem zmian w ustawie o ratownictwie medycznym.

Na środę (21 listopada) zaplanowane jest drugie czytanie projektu PO dotyczącego zmian w ustawie o państwowym ratownictwie medycznym. Chodzi o kryteria, jakie muszą spełniać lekarze pracujący w wyjazdowych zespołach specjalistycznych.

Platforma chce zmienić ustawę, ponieważ - jak tłumaczą politycy tej partii - jeśli tak się nie stanie, to po 1 stycznia 2013 r. ponad 600 lekarzy straci uprawnienia niezbędne do pracy w zespołach ratownictwa medycznego.

Jak już podawaliśmy Ministerstwo Zdrowia chce zwiększenia nadzoru merytorycznego nad funkcjonowaniem systemu ratownictwa oraz jego informatyzacji. Wprowadzony ma zostać stały monitoring liczby wyjazdów zespołów ratowniczych, a także ich rozmieszczenia w terenie. Mają być wydłużane dyżury lotniczych zespołów ratownictwa medycznego.

MZ zamierza także poprawić jakość kształcenia kadr medycznych i ich doskonalenia zawodowego. Rozwijana ma być współpraca transgraniczna w ratownictwie - chodzi głównie o Niemcy i Czechy, ale także o inne kraje ościenne. Resortowi zależy na edukacji społeczeństwa w dziedzinie zasad i technik udzielania pierwszej pomocy.

Nowelizacja ustawy o ratownictwie ma m.in. dostosować przepisy do umowy o współpracy transgranicznej między Polską a Niemcami. Uregulowane będą także zasady kształcenia i wykonywania zawodu ratownika medycznego. Zmiany mają także dotyczyć wdrażania nowoczesnych rozwiązań w ramach systemu powiadamiania ratunkowego i systemu wspomagania dowodzenia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH