Sejm: większość klubów za zmianami w ustawie o działalności leczniczej

Wszystkie kluby sejmowe, poza Ruchem Palikota, poparły w środę (13 czerwca) projekt noweli ustawy o działalności leczniczej zakładający, że organizacje prowadzące hospicja nie będą traktowane jak przedsiębiorstwa, a dodatkowe ubezpieczenia szpitali będą obowiązkowe od 2014 r.

Projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej (która weszła w życie 1 lipca 2011 r., a 1 lipca br. mija okres przejściowy na dostosowanie się do nowych przepisów) został zgłoszony przez grupę posłów PO i jest zbieżny z projektem, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia (jest w trakcie konsultacji społecznych, jednak nie miał szans na wejście w życie przed 1 lipca). Sejmowa komisja zdrowia pracowała jednocześnie nad projektem, który zgłosili posłowie PiS, dotyczącym m.in. wolontariatu w hospicjach.

Instytucje prowadzące hospicja zgłaszały, że od 1 lipca nie będą mogły legalnie współpracować z wolontariuszami ani korzystać z pieniędzy pochodzących z darowizn oraz z 1 proc. podatku, ponieważ w myśl ustawy placówki medyczne będą traktowane tak, jak instytucje prowadzące działalność gospodarczą. W myśl nowelizacji, organizacje pożytku publicznego mają zostać wyłączone z przepisu stanowiącego, że jest to działalność gospodarcza. W ocenie autorów projektu powinno to rozwiać wątpliwości dotyczące interpretacji przepisów w sprawie hospicjów.

Projekt poparł w imieniu klubu PO Grzegorz Sztolcman, zgłosił także sześć poprawek doprecyzowujących. Marek Gos (PSL) poinformował, że jego klub również poprze projekt; zgłosił jedną poprawkę dotyczącą kontrolowania szpitali przez wojewodów.

Także Bolesław Piecha (PiS) zapowiedział, że jego klub będzie głosował za projektem, choć ocenił, że zawarte w nim rozwiązania były przygotowywane w pośpiechu i są niedopracowane. Andrzej Dera (SP) uznał, że zapisy dotyczące hospicjów trzeba poprawić jak najszybciej, jednak jego zdaniem tryb pracy nad projektem jest niepokojący. Również Jacek Czerniak (SLD) powiedział, że jego klub poprze zmiany w sprawie hospicjów i ubezpieczeń szpitali.

Projektu nie poprze Ruch Palikota; zdaniem Piotra Chmielowskiego zaproponowane w nim przepisy dotyczące hospicjów stawiają w uprzywilejowanej pozycji Kościoły i związki wyznaniowe. Ocenił rozwiazania jako niepoważne i umożliwiające "pranie pieniędzy".

W projekcie przewidziano m.in., że ubezpieczenie szpitali od zdarzeń medycznych ma być obowiązkowe dopiero od 1 stycznia 2014 r. Jest to konsekwencją przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z nimi pacjenci mogą występować do wojewódzkich komisji orzekających o ustalenie odszkodowania za niewłaściwe leczenie.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH