
Większość klubów sejmowych uczestniczących w debacie na temat tzw. pakietu kolejkowego zaproponowała poprawki do omawianych projektów. Opozycja krytykowała projekty, koalicja zachęcała do jak najszybszego ich uchwalenia.
W piątek po południu (11 lipca) Sejm zajmuje się projektami ustaw z tzw. pakietu kolejkowego. Chodzi o projekty nowelizacji ustaw: o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz o zawodzie pielęgniarki i położnej, a także o konsultantach w ochronie zdrowia. W środę (9 lipca) rozpatrywanie ich zakończyła komisja zdrowia, która zaproponowała dwie poprawki do projektu ustawy o świadczeniach. Opozycja zgłaszała więcej propozycji, jednak nie zyskały one poparcia komisji.
Występująca w imieniu klubu PO Elżbieta Radziszewska przekonywała, że projekty zawierają szereg rozwiązań korzystnych dla pacjentów. Zaapelowała o jak najszybsze uchwalenie ich, aby wszystkie instytucje zdążyły odpowiednio przygotować się do wejścia przepisów w życie, co planowane jest na początek 2015 r. (poza zapisami ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej). Zaproponowała jednak poprawki do projektów.
Marek Gos (PSL) poparł projekty z pakietu, zgłosił również poprawki do projektu ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej.
Pakiet skrytykował Czesław Hoc (PiS). Podkreślił, że nie zapewniono odpowiednich środków finansowych na wprowadzenie zaproponowanych w projektach rozwiązań. Jego zadaniem przesuwanie środków nie załatwi tej sprawy.
Zapowiedział, że jego klub nie poprze tych projektów, do wszystkich zgłosił poprawki.
Piotr Chmielowski (SLD) podkreślił, że projekty są nieodpracowane i jest w nich wiele niedociągnięć, ale zawierają korzystne dla pacjentów rozwiązania. Wyraził nadzieję, że niedociągnięcia uda się usunąć w toku dalszych prac.
Pakiet kolejkowy ma znieść limity w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie odpowiednia jakość. Wzmocniona ma być rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii "czujności onkologicznej".
Zmiany mają pozwolić na lepszy dostęp do specjalistów wszystkim pacjentom. Świadczeniodawcy mają co tydzień przekazywać do NFZ informację o pierwszym wolnym terminie, w którym dane świadczenie może zostać udzielone. Będą także mieli obowiązek prowadzenia list oczekujących w formie elektronicznej, co ma wpłynąć na większą przejrzystość tej procedury. Wprowadzony będzie mechanizm finansowania "porady receptowej", ponieważ wiele wizyt odbywa się wyłącznie w celu przedłużenia recepty.
Od 2016 r. pielęgniarki z tytułem magistra będą mogły ordynować określone leki, zaś z tytułem licencjata - wypisywać kontynuację recept na zlecenie lekarza. Pielęgniarki mają zyskać także prawo zlecania pewnych badań diagnostycznych.


CZYTAJ TAKŻE
- 08:55 Wlk. Brytania: szpital za kontynuacją planu paliatywnego dla chorego chłopca
- 08:35 WOŚP na zakupach leżanek i rozkładanych foteli
- 08:25 Włochy: 92-letni były prezydent przeszedł operację serca
- 08:21 Laur Innowacji w Medycynie Sercowo-Naczyniowej dla NCBR
- 08:12 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 05:54 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- WT20:45 MZ zaprasza na szkolenia z naborów na profilaktykę
- WT20:02 Eksperci: chorzy na SMA jak najszybciej powinni zyskać dostęp do leku
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 4 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 5 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 6 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 7 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych