Sejm: większość klubów proponuje poprawki do tzw. pakietu kolejkowego

Większość klubów sejmowych uczestniczących w debacie na temat tzw. pakietu kolejkowego zaproponowała poprawki do omawianych projektów. Opozycja krytykowała projekty, koalicja zachęcała do jak najszybszego ich uchwalenia.

W piątek po południu (11 lipca) Sejm zajmuje się projektami ustaw z tzw. pakietu kolejkowego. Chodzi o projekty nowelizacji ustaw: o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz o zawodzie pielęgniarki i położnej, a także o konsultantach w ochronie zdrowia. W środę (9 lipca) rozpatrywanie ich zakończyła komisja zdrowia, która zaproponowała dwie poprawki do projektu ustawy o świadczeniach. Opozycja zgłaszała więcej propozycji, jednak nie zyskały one poparcia komisji.

Występująca w imieniu klubu PO Elżbieta Radziszewska przekonywała, że projekty zawierają szereg rozwiązań korzystnych dla pacjentów. Zaapelowała o jak najszybsze uchwalenie ich, aby wszystkie instytucje zdążyły odpowiednio przygotować się do wejścia przepisów w życie, co planowane jest na początek 2015 r. (poza zapisami ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej). Zaproponowała jednak poprawki do projektów.

Marek Gos (PSL) poparł projekty z pakietu, zgłosił również poprawki do projektu ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej.

Pakiet skrytykował Czesław Hoc (PiS). Podkreślił, że nie zapewniono odpowiednich środków finansowych na wprowadzenie zaproponowanych w projektach rozwiązań. Jego zadaniem przesuwanie środków nie załatwi tej sprawy.

Zapowiedział, że jego klub nie poprze tych projektów, do wszystkich zgłosił poprawki.

Piotr Chmielowski (SLD) podkreślił, że projekty są nieodpracowane i jest w nich wiele niedociągnięć, ale zawierają korzystne dla pacjentów rozwiązania. Wyraził nadzieję, że niedociągnięcia uda się usunąć w toku dalszych prac.

Pakiet kolejkowy ma znieść limity w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie odpowiednia jakość. Wzmocniona ma być rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii "czujności onkologicznej".

Zmiany mają pozwolić na lepszy dostęp do specjalistów wszystkim pacjentom. Świadczeniodawcy mają co tydzień przekazywać do NFZ informację o pierwszym wolnym terminie, w którym dane świadczenie może zostać udzielone. Będą także mieli obowiązek prowadzenia list oczekujących w formie elektronicznej, co ma wpłynąć na większą przejrzystość tej procedury. Wprowadzony będzie mechanizm finansowania "porady receptowej", ponieważ wiele wizyt odbywa się wyłącznie w celu przedłużenia recepty.

Od 2016 r. pielęgniarki z tytułem magistra będą mogły ordynować określone leki, zaś z tytułem licencjata - wypisywać kontynuację recept na zlecenie lekarza. Pielęgniarki mają zyskać także prawo zlecania pewnych badań diagnostycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH