Sejm: ważą się losy tzw. ustawy antysmogowej FOT. Fotolia

4 sierpnia Sejm może dokonać przełomu przyjmując poprawki do ustawy Prawo ochrony środowiska, które wprowadzą przepisy pozwalające samorządom systematycznie ograniczać zanieczyszczenia emitowane przez domowe kotły grzewcze na węgiel.

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, polskie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone w Unii Europejskiej. Każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera ok. 40 tys. osób. Wtorek, 4 sierpnia, może być przełomowym w walce z zanieczyszczeniami powietrza w naszym kraju.

Sejm może przyjąć poprawki do ustawy Prawo ochrony środowiska, dzięki którym samorządowcy zyskają prawo do określania, jaki rodzaj paliwa i w jakich urządzeniach (kotły, piece) będzie mógł być wykorzystywany na obszarze danej gminy, powiatu czy województwa.

Pozwoli to na stopniowe eliminowanie najbardziej zanieczyszczających powietrze kotłów i pieców.

Więcej: www.gazeta.pl

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie wskazuje na zagrożenia związane z zanieczyszczonym powietrzem. Podaje, że przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) związana jest głównie z paleniem tytoniu, ale nie tylko.W Polsce nie pali 65 proc. społeczeństwa, a właśnie w tej grupie aż 30 proc. może mieć POChP.

W tej grupie schorzenie to wywołują zanieczyszczenia powietrza. Przede wszystkim opary i gazy w miejscu pracy (górnicy, hutnicy, lakiernicy), ale także zanieczyszczenia powietrza w miejscu zamieszkania. Dotyczy to głównie Krakowa i Górnego Śląska, ale i mniejszych miast, gdzie występuje zjawisko niskiej emisji. 

Czytaj też: POChP to nie tylko choroba palaczy

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH