Sejm uchwalił zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej. Radziwiłł: to przełomowa ustawa FOT. Shutterstock

Lekarz, pielęgniarka i położna będą tworzyli zespół, który ma zapewnić koordynację opieki nad pacjentem w całym systemie ochrony zdrowia - przewiduje rządowa ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej, którą w piątek (27 października) uchwalił Sejm. - Ta ustawa jest przełomowa, jeśli chodzi o wzmacnianie roli pacjenta w systemie ochrony zdrowia - podkreślał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, przekonując posłów do poparcia reformy.

Za przyjęciem ustawy głosowało 229 posłów, 198 było przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Odpowiadając na pytania posłów, zadawane przed głosowaniem, minister Konstanty Radziwiłł podkreślił, że ustawa była konsultowana z wieloma środowiskami - m.in. lekarskim i pacjenckim, by "maksymalnie dużo środowisk wspierało jej wdrażanie".

Minister przypomniał, że ponieważ jest to zmiana systemowa, ustawa będzie wdrażana na zasadzie pilotażu, przez te podmioty, które wyrażą wolę uczestnictwa w nim. - Nie mamy wątpliwości co do jakości tego projektu - zadeklarował Radziwiłł.

- Ta ustawa jest przełomowa, jeśli chodzi o wzmacnianie roli pacjenta w systemie ochrony zdrowia - ocenił.

Radziwiłł podkreślił, że ustawa o POZ jest uzupełnieniem sieci szpitali, która działa bardzo dobrze. Jednak, jak mówił, potrzebna jest koordynacja i wsparcie pacjenta zarówno na poziomie lecznictwa szpitalnego, jak i POZ. - Chodzi o to, by patrzeć z perspektywy pacjenta, który dziś jest w systemie zgubiony - mówił.

Jak dodał, ustawa nakłada całą listę obowiązków na lekarza, który będzie koordynatorem leczenia.

- Koordynacja i kompleksowość - to są słowa klucze do tych zmian, które wprowadzamy - podkreślił minister.

Odpowiadając posłance Alicji Chybickiej (PO), która wskazywała, że w związku z ustawą, za kilka lat pracę w POZ straci wielu lekarzy internistów, których - ze względu na lukę pokoleniową - trudno będzie zastąpić lekarzami rodzinnymi, minister zaznaczył, że żaden z lekarzy pracujących obecnie w POZ nie straci pracy. Przypomniał, że zgodnie z ustawą, docelowo w 2025 r., w POZ mają pracować lekarze rodzinni i pediatrzy. Zauważył, że internistów brakuje także w szpitalach, jednak - jak podkreślił - wszyscy pracujący obecnie w POZ będą mieli możliwość kontynuowania pracy.

Czytaj też: Sejm: komisja odrzuciła poprawkę umożliwiającą internistom pracę w POZ po 2024 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH