Sejm uchwalił ustawę o płacach w służbie zdrowia. PZM protestuje Posłowie szybko uporali się z ustawą o płacach służbie zdrowia; FOT. Krzysztof Białoskórski

Sejm uchwalił w czwartek (8 czerwca) przygotowaną przez rząd ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. Przeciwni regulacji byli posłowie opozycji. W specjalnym oświadczeniu - tuż przed drugim czytaniem - zaprotestowało także Porozumienie Zawodów Medycznych.

Za ustawą głosowało 282 posłów, przeciwko 142, a 2 wstrzymało się od głosu.

Przeciw ustawie opowiedzieli się politycy opozycji, którzy przed głosowaniem przypominali, że do Sejmu trafił także projekt obywatelski o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia, pod którym zebrano prawie 240 tys. podpisów. Przygotowało go Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM) skupiające kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia. Posłowie PO i Nowoczesnej zarzucali rządzącej większości, że "nie słucha suwerena".

Opozycja oburzała się też, że projekt został "przepchnięty kolanem" i trafił pod głosowanie jeszcze w czwartek, bez przesyłania go do komisji mimo poprawek - przewidujących m.in. podwyższenie minimalnych wynagrodzeń - zgłoszonych w drugim czytaniu. Wszystkie zostały odrzucone.

PZM: zadziwia tak wielki pośpiech
"Porozumienie Zawodów Medycznych protestuje przeciwko niezwykle pośpiesznemu sposobowi, w jaki uchwalana jest w Sejmie Ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, której autorem jest Rząd RP" - czytamy w oświadczeniu PZM opublikowanym tuż przed drugim czytaniem rządowego projektu, 8 czerwca. 

Porozumienie Zawodów Medycznych ubolewa, że "posłowie PiS odrzucili wniosek o wspólne rozpatrywanie projektu rządowego z projektem obywatelskim, który dotyczy tej samej sprawy.

Zdaniem PZM "zamanifestowali w ten sposób lekceważenie dla rzeszy niemal 600 tysięcy pracowników służby zdrowia, którzy przedstawili swoje stanowisko w projekcie obywatelskim". 

"Zadziwia tak wielki pośpiech w uchwalaniu tej ustawy biorąc pod uwagę, ze Rząd zwlekał z przyjęciem projektu ustawy autorstwa Ministra Zdrowia przez ponad rok, a zdecydował się na jego akceptację dopiero wtedy, gdy do Sejmu wpłynął analogiczny projekt obywatelski, pod którym PZM zebrało ćwierć miliona podpisów" - zauważa PZM.

Jak ocenia Porozumienie, "taki pośpiech ma na celu wprowadzenie społeczeństwa w błąd, że Rząd odpowiada na postulaty środowisk medycznych, przyjmując ustawę gwarantującą podwyżki dla pracowników służby zdrowia".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH