Ogłoszenie 18 kwietnia Narodowym Dniem Pacjenta w Śpiączce zakłada projekt uchwały przyjęty w środę przez posłów sejmowej Komisji Z drowia. Teraz projekt trafi do dalszych prac w Sejmie.

Jak wyjaśnił poseł Jarosław Katulski (PO), komisja podjęła taką inicjatywę uchwałodawczą w odpowiedzi na pisemną prośbę fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?".

W projektowanej uchwale napisano, że osoby w śpiączce, niemogące czynnie zabiegać o poszanowanie swoich praw, winny być przez Rzeczpospolitą Polską objęte szczególną opieką i troską.

W dokumencie napisano, że Sejm wyraża nadzieję, że ustanowienie Narodowego Dnia Pacjenta w Śpiączce przyczyni się do lepszego zrozumienia problemów pacjentów w tym stanie, będzie też zaczynem do stworzenia w przyszłości systemu mającego na celu wybudzanie pacjentów ze śpiączki w każdym możliwym przypadku.

W uzasadnieniu przypomniano, że w Polsce nie ma danych statystycznych informujących o skali problemu, zaś danych UE wynika, że liczba tych pacjentów może dochodzić rocznie do ok. 5-6 tys.

Istnieje potrzeba wdrożenia w Polsce systemowego rozwiązania opieki medycznej nad pacjentami w śpiączce oraz koordynacji działań specjalistów z różnych dziedzin medycyny w celu zintensyfikowania działań wybudzania pacjentów ze śpiączki - czytamy w uzasadnieniu.

Wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński zapewniał posłów, że pacjenci w śpiączce nie są pozostawieni sami sobie czy stowarzyszeniom. Jak wyjaśnił, pacjentów tych obejmuje system opieki długoterminowej zarówno stacjonarnej, jak i domowej. Dodał, że widzi potrzebę, aby bardziej szczegółowo zająć się tą grupą chorych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH