Sejm: sieć szpitali wróciła do sali plenarnej i podzieliła posłów FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Sieć szpitali zapewni bezpieczeństwo zdrowotne pacjentom - powiedział w środę (22 marca) w Sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. - Chce pan chce mieć centralny komitet zdrowia - poseł Bartosz Arłukowcz (PO) krytykował sieciowe rozwiązanie i szefa resortu.

Dyskusja towarzysząca sprawozdaniu sejmowej Komisji Zdrowia - dotyczącym prac nad projektem przepisów wprowadzających m.in. utworzenie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali - ponownie była pełna emocji.

Latos: są pewne różnice interpretacyjne
Przedstawiając sprawozdanie
 sejmowej komisji, poseł Tomasz Latos (PiS) przyznał, że mimo "wielokrotnych dyskusji" na temat projektu, nadal są "pewne różnice interpretacyjne".

Podkreślił, że zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia w sieci znajdą się "wszystkie najważniejsze szpitale w Polsce", co ma zapewnić pacjentom poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Przypomniał też, że placówki, które nie zakwalifikują się do sieci, będą mogły być kontraktowane na podstawie konkursów ofert (jak dotychczas).

Latos zwracał uwagę, że gdyby sieć szpitali nie została utworzona, wówczas do procedury konkursowej, "która wiąże się pewnego rodzaju niepewnością i niepokojem" musiałyby przystępować wszystkie placówki.

Apelował też "o niepowielanie pewnych rzeczy, które pacjentów niezorientowanych w prawie mogą niepokoić: nie będzie żadnego zamykania, będzie normalna procedura konkursowa, taka, jaka się toczy od blisko dwudziestu lat".

Opozycja nie odpuszcza
Bartosz Arłukowicz ocenił, że projekt jest chybiony. - Sieć szpitali rozumiana jest nie jako stan, do którego należy dążyć by zabezpieczyć potrzeby zdrowotne ludzi, ale taki, do którego należy przyciąć obecne zasoby likwidując ileś tam szpitali - powiedział. Podkreślał, że nie da się rozprowadzić reformy bez dodatkowych środków.

- Mam nadzieję, że obecny projekt podzieli los poprzedników i nigdy nie wejdzie w życie. W przeciwnym razie grozi nam centralizm i etatyzm na skalę niespotykaną w żadnym nowoczesnym kraju - stwierdził Arłukowicz.

- Chcecie scentralizować wszystko w Polsce - chcecie mieć centralne lotnisko, marszałek (Stanisław - PAP) Karczewski chce mieć wielki centralny Senat, a pan chce mieć centralny komitet zdrowia - zwrócił się do ministra Konstantego Radziwiłła obecnego na sali posiedzeń.

Zdaniem posła PO, projekt o sieci "będzie ustawiał kolejki, ponieważ przyjęto w nim zasadę sprzed 1989 r. - czy się stoi czy się leży, milion złoty się należy". Zapowiedział złożenie poprawek - wpisania do sieci szpitali geriatrycznych, rehabilitacyjnych i kardiologicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH