Sejm: rozgorzał spór o kompromis aborcyjny. To już wojna ideologiczna? FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Podczas czwartkowej (22 września) debaty w Sejmie nad dwoma obywatelskimi projektami przepisów dotyczących aborcji padały m.in. argumenty medyczne, prawne, polityczne, historyczne. Cytowano Jana Pawła II, Matkę Teresę, ks. Józefa Tischnera, Ronalda Reagana.

Projekt Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” przewiduje m.in. zakaz przerywania ciąży. Zakłada ponadto, że za spowodowanie śmierci dziecka poczętego grozić będzie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5; jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlegać będzie karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jeżeli śmierć dziecka spowodowała jego matka, sąd może zastosować wobec niej nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. Matka - w myśl projektu - ma nie podlegać karze, jeśli działała nieumyślnie.

Drugi projekt, przygotowany przez komitet "Ratujmy Kobiety" pozwala przerwać ciążę bez dodatkowych warunków do 12. tygodnia, a po tym terminie - w takich przypadkach, w jakich aborcja dozwolona jest obecnie.

Zgodnie z proponowanymi przepisami, jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, aborcja dopuszczalna byłaby do 18. tygodnia ciąży; w przypadkach ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby - do 24. tygodnia; w przypadku, gdy wykryta choroba uniemożliwia płodowi samodzielne życie i nie ma możliwości jej wyleczenia, przerwanie ciąży byłoby dopuszczalne bez ograniczeń.

Banasiuk: kompromis zabija także zdrowe dzieci
Jak podkreślała w Sejmie Joanna Banasiuk z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", "wprowadzony 23 lata temu kompromis aborcyjny w naszym kraju spowodował, że tzw. wyjątki aborcyjne są nadużywane i zabijane są także zdrowe dzieci".

Od 1993 r. aborcja dopuszczona jest przez prawo tylko w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej; gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu; kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego" (np. kazirodztwo, gwałt).

- Aborcja to rzeź niewinnych dzieci - mówiła Joanna Banasiuk. Zaznaczyła, że projekt Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” gwarantuje nie tylko pełną ochronę życia dzieci poczętych, ale chroni także zdrowie i życie kobiet.

- W krajach, w których obowiązuje całkowity zakaz aborcji, wskaźnik śmiertelności matek jest wielokrotnie niższy niż w krajach, gdzie przerywanie ciąży jest dopuszczalne - stwierdziła Joanna Banasiuk.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH