Sejm przyjął ustawę umożliwiającą NFZ aneksowanie umów

Sejm znowelizował w piątek (11 października) ustawę, która ma m.in. umożliwić NFZ aneksowanie umów ze świadczeniodawcami na 2014 r., bez konieczności przeprowadzania nowych konkursów. Przed głosowaniem dyskutowano na temat jakości prawa stanowionego przez Sejm.

Nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej poparło 228 posłów, 137 było przeciw, a 60 wstrzymało się od głosu.

Z końcem tego roku kończy się znaczna część wieloletnich umów NFZ ze świadczeniodawcami. Ponieważ nadal nie ma nowych rozporządzeń ministra zdrowia określających koszyki świadczeń, NFZ nie może wydać zarządzeń stanowiących podstawę do ogłoszenia postępowań konkursowych, aby wyłonić szpitale i przychodnie, udzielające świadczenia w ramach kontraktów z NFZ w 2014 r. Rozwiązaniem byłoby zatem aneksowanie obecnie obowiązujących umów.

Projekt przewiduje, że NFZ na stałe otrzyma możliwość aneksowania umów ze szpitalami i przychodniami, bez potrzeby przeprowadzania konkursów. Za zgodą prezesa NFZ umowę będzie można przedłużyć na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. W przypadku umów, które wygasają pod koniec 2013 r., będzie można je aneksować jedynie do końca 2014 r. W rezultacie w ciągu 2014 r. byłyby przeprowadzane nowe konkursy i podpisywane nowe kontrakty ze świadczeniodawcami.

Przed głosowaniem posłowie PiS, m.in. Józefa Hrynkiewicz i Czesław Hoc, podkreślali, że ustawa procedowana była zbyt szybko i byle jak. Hrynkiewicz podkreśliła, że takiego bałaganu przy stanowieniu prawa, jaki obecnie ma miejsce w Sejmie, jeszcze nie było. Dodała, że także Trybunał Konstytucyjny zwrócił na to uwagę.

Posłance PiS odpowiedział premier Donald Tusk. Jego zdaniem są to bardzo poważne zarzuty. - Wydaje się rzeczą kluczową, aby uzyskać potwierdzenie, czy rzeczywiście pani poseł miała upoważnienie od sędziów Trybunału, aby wystąpić w Wysokiej Izbie z tego typu ustrojowymi zarzutami - mówił Tusk. Dodał, że nie otrzymał od sędziów TK żadnej tego typu informacji, ale ponieważ zarzuty mają bardzo poważny charakter, zwróci się do prezesa TK z prośbą o informację w tej kwestii.

Hrynkiewicz wyjaśniła, że przedstawiła własne opinie, ale podkreśliła, że pochodzą one "ze sprawozdań i rozmów z sędziami Trybunału".

Uchwalona nowelizacja zakłada wprowadzenie do ustawy pojęcia "ciągłości" i "kompleksowości" - jako kolejnych kryteriów oceny ofert złożonych w konkursie na zawarcie umowy z NFZ. Jak uzasadnia resort, chodzi o premiowanie świadczeniodawców, którzy zapewniają pacjentowi możliwość realizacji procesu diagnostycznego lub terapeutycznego w ramach jednej placówki. Skrócona ma także zostać droga odwoławcza dla szpitali i przychodni od rozstrzygnięć konkursów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH