Sejm przyjął informację rządu na temat sytuacji w Centrum Zdrowia Dziecka Za przyjęciem informacji opowiedziało się 266 posłów, przeciw było 171, a 1 poseł wstrzymał się od głosu Fot. Archiwum

Sejm przyjął w czwartek (9 czerwca) informację rządu na temat sytuacji w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka". Informację na ten temat premier Beata Szydło przedstawiła w środę; tego samego dnia podpisano porozumienie między strajkującymi a dyrekcją szpitala.

Za przyjęciem informacji, którą przedstawili w środę posłom premier Beata Szydło oraz minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, opowiedziało się 266 posłów, przeciw było 171, a 1 poseł wstrzymał się od głosu.

Informując, jak wyglądała sytuacja CZD, gdy PiS przejął rządy w Polsce, premier wskazała, że zadłużenie placówki "wygenerowały PO i PSL w czasie swoich rządów".

- W pierwszym roku rządów koalicji PO i PSL, Centrum zostało zadłużone o ponad 40 mln zł. Potem to zadłużenie wzrastało coraz szybciej i coraz bardziej. Doszło do 300 mln zł. Tylko od 2008 r. do 2012 r. wzrosło o ponad 100 mln zł. Przez całe 8 lat rządów PO i PSL wzrosło o ok. 200 mln zł - mówiła Szydło.

Wskazała, że w 2015 r. zadłużenie placówki rosło o ok. pół miliona złotych tygodniowo, a rząd nie reagował na tę sytuację. Premier przypomniała, że obecny rząd przekazał szpitalowi 100 mln zł z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców.

Podkreśliła, że rząd będzie starał się poprawić sytuację również innych pracowników służby zdrowia, m.in. ratowników medycznych. Premier zapewniła, że doskonale pamięta zobowiązania składane w kampanii wyborczej. - Z niczego się nie wycofuję, Szydło dotrzymuje słowa - mówiła. Zaznaczyła, że wprowadzenie planowanych zmian wymaga czasu.

Premier powiedziała, że pielęgniarki, które za swoją pracę otrzymują nieadekwatne wynagrodzenie, mają prawo upominać się o godne płace i warunki pracy. - Ale naszym obowiązkiem jest stworzenie takiego systemu, który to zagwarantuje. Nie na zasadzie doraźnej (...), to musi być zmiana systemowa - poinformowała.

Szydło podkreślała, że rząd bierze odpowiedzialność za sytuację w CZD. - Przede wszystkim bierzemy odpowiedzialność za zobowiązania poprzedniego rządu, który podjął decyzję o przeznaczeniu środków na zwiększenie wynagrodzeń dla  pielęgniarek, ale nie zabezpieczył tych pieniędzy w budżecie - powiedziała. Dodała, że 1,5 mld zł w tegorocznym budżecie jest przeznaczone właśnie na realizację tych zobowiązań.

Premier apelowała, by nie wykorzystywać politycznie sytuacji w Centrum Zdrowia Dziecka.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że już w czasie strajku podjęto decyzję o dofinansowaniu CZD kwotą miliona złotych z rezerwy; pieniądze będą przeznaczone na najpilniejsze sprawy. - To jest kwestia sfinansowania stabilizatorów napięcia, a także adaptacji pomieszczeń do rezonansu magnetycznego. W najbliższych dniach tutaj są płatności, a Centrum ma ogromne problemy; kwotą miliona złotych zasilimy Centrum w najbliższych dniach - zapowiedział.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH