Sejm: przepisami o legitymacjach dla niepełnosprawnych zajmie się podkomisja FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Sejmowa podkomisja zajmie się przepisami dotycymi nowych legitymacji dla osób z niepełnosprawnością oraz zmianami w Krajowej Radzie Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Środowisko osób z niepełnosprawnościami postuluje, by legitymacje - dziś przypominające te szkolne - zostały zastąpione plastikowymi kartami. Początkowo miało się to stać już w tym roku, ale, jak twierdzi MRPiPS, poprzedni rząd nie zostawił na ten cel środków.

W projekcie nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej, zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw, grupy posłów PiS, zaproponowano przesunięcie terminu wejścia w życie zmian związanych z wprowadzeniem nowych legitymacji poświadczających niepełnosprawność i jej stopień - do października 2017 r.

Termin wprowadzenia nowych legitymacji był jedną z głównych kwestii na środowym posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz mówił, że wie, jak wyglądają legitymacje i ma świadomość, że koniecznie należy je zmienić. Zapewniał, że stanie się to do jesieni przyszłego roku.

Sławomir Piechota (PO) wnosił o skrócenie czasu wprowadzenia zamiany legitymacji dla osób z niepełnosprawnością - do stycznia 2017 r. Wyjaśniał, że można by zacząć realizować ten projekt i drukować pierwsze blankiety legitymacji, by nowe osoby w systemie osób z niepełnosprawnością miały już nowe legitymacje.

Kolejną sporną kwestią był skład Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych, działającej przy pełnomocniku. Zgodnie z projektem, miałaby się składać z co najmniej 20 członków - przedstawicieli organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych, działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Do tej pory w radzie zasiadali przedstawiciele organów administracji rządowej, samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych.

Według pełnomocnika rządu ds. niepełnosprawnych rada miałaby być bardziej organem społecznym, głosem środowiska osób z niepełnosprawnościami, w myśl zasady "nic o nas bez nas".

Poseł PO Sławomir Piechota obawiał się, że z rady zostaną odwołani pracodawcy, związkowcy a zasiadać w niej będą zależni od rządu przedstawiciele organizacji pozarządowych. Mówił, że taki sposób konstruowania składu rady pozbawia pełnomocnika rządu ds. niepełnosprawnych możliwości wpływania na resorty.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH