Sejm: projekt ws. dostępu online do bazy ubezpieczonych trafił do podkomisji

Pracownicy placówek medycznych będą mogli w kilka sekund sprawdzić przez internet, czy pacjent posiada ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia - zakłada rządowy projekt ustawy, który w środę (11 lipca) sejmowa Komisja Zdrowia skierowała do prac w podkomisji.

Chodzi o przygotowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nowela dotyczy Centralnego Wykazu Ubezpieczonych (CWU), który prowadzi NFZ.

Jak mówił podczas środowego posiedzenia komisji zdrowia minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, głównym celem projektu jest uporządkowanie systemu potwierdzania uprawnienia do świadczeń zdrowotnych. Zaznaczył, że dotychczasowe dokumenty poświadczające to uprawnienie zostaną utrzymane.

Boni podkreślił, że pracownicy rejestracji w placówkach medycznych, wpisując do systemu informatycznego PESEL pacjenta, będą mogli w ciągu kilku sekund otrzymać z NFZ informację o jego ubezpieczeniu. W przypadku noworodków do trzeciego miesiąca podawany będzie mógł być PESEL rodziców. - Zdejmujemy z lekarzy odpowiedzialność za sprawdzanie, czy dana osoba jest uprawniona do świadczeń zdrowotnych - mówił Boni. Rozwiązanie to ma dotyczyć także lekarzy, którzy nie posiadają kontraktu z NFZ, ale mają umowę na wypisywanie recept refundowanych.

Szef MAC poinformował, że po otrzymaniu informacji o braku ubezpieczenia, pacjent będzie mógł złożyć oświadczenie, że je posiada i na tej podstawie otrzyma świadczenie zdrowotne. Boni podkreślił, że informacja o braku ubezpieczenia może być przykazana przez NFZ np. w sytuacji, gdy pracodawca w wyniku zaniedbania nie zgłosił pracownika do ubezpieczenia. Minister zaznaczył, że pacjent składając oświadczenie będzie ponosił odpowiedzialność za przekazane w nim informacje.

Boni podkreślił, że nowe rozwiązania będą bazowały na wymianie informacji pomiędzy NFZ, ZUS i KRUS. W związku z wdrażaniem systemu NFZ poniesie koszty na poziomie 10 mln zł, ZUS i KRUS - po 5 mln zł. Szef MAC poinformował, że projekt był konsultowany m.in. z Głównym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. Dodał, że trwają prace nad kartą ubezpieczenia zdrowotnego.

Według Józefy Hrynkiewicz (PiS), projekt powoduje niepotrzebne koszty, ponieważ ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce nie posiada zaledwie 2-3 proc. osób, a tylko część chce korzystać z leczenia.

Anna Zalewska (PiS) oceniła, że rozwiązania proponowane przez Boniego są powierzchowne i nie rozwiązują problemów związanych z informatyzacją ochrony zdrowia. Jak podkreślała, w niektórych małych miejscowościach są problemy z dostępem do internetu, więc system może okazać się nieprzydatny.

Z kolei zdaniem Beaty Małeckiej-Libery (PO) w projekcie zawarte są pożądane zmiany dotyczące dostępu do informacji o ubezpieczeniu pacjentów. - To krok w dobrym kierunku. Uporządkowane zostaną bazy danych o ubezpieczonych - podkreśliła.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH