Sejm: projekt noweli o publicznej służbie krwi ponownie do komisji Przepisy znowelizowanej ustawy mają zapewnić bezpieczeństwo zarówno biorcom, jak i dawcom krwi Fot. Archiwum

Projekt nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi ponownie trafił do sejmowej komisji zdrowia. We wtorek (12 kwietnia) część klubów zgłosiła do niego poprawki. W grudniu 2015 r. Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za brak tych regulacji.

Podczas pierwszego czytania projektu nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi minister zdrowia Konstanty Radziwiłł apelował do posłów o jak najszybsze jego procedowanie. Marszałek Sejmu wyznaczył komisji zdrowia termin przedstawienia sprawozdania do 11 kwietnia br.; we wtorek sprawozdaniem zajął się Sejm.

Posłanka Joanna Kopcińska (PiS), przedstawiając sprawozdanie, poinformowała, że komisja wprowadziła kilka zmian do projektu, np. doprecyzowano zadania jednostek organizacyjnych publicznej służby krwi - rozszerzono grupy produktów wydawanych przez centra krwiodawstwa, a także umożliwiono im zaopatrywanie m.in. w produkty krwiopochodne nie tylko podmiotów leczniczych, ale także pacjentów chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne w zakresie tzw. leczenia domowego.

- Przepisy znowelizowanej ustawy zapewnią bezpieczeństwo zarówno biorcom, jak i dawcom krwi, a także personelowi medycznemu; zagwarantują także zachowanie odpowiednich standardów w procesie krwiodawstwa i krwiolecznictwa - mówił poseł Krzysztof Ostrowski, przedstawiając stanowisko klubu PiS. Zaznaczył, że w przypadku zasądzenia wyroku przez Trybunał Sprawiedliwości za niewdrożenie tych przepisów Polsce grożą wysokie kary.

Posłanka Elżbieta Gelert zapewniła, że klub PO popiera projekt ustawy wraz z poprawkami komisji.

Posłanka Małgorzata Zwiercan (Kukiz '15) wskazała z kolei, że nie wprowadzono m.in. zakazu prowadzenia działalności komercyjnej przez regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Poparcie dla projektu zadeklarował klub Nowoczesna. Poseł Mirosław Suchoń argumentował, że projekt pozytywnie zmienia system krwi w Polsce i "jest wyrazem szerokiego konsensusu".

Rozwiązania zaproponowane w projekcie oraz w poprawkach komisji ocenił także pozytywnie klub PSL. Poseł Kazimierz Kotowski zaznaczył jednocześnie, że należy zabezpieczyć środki finansowe na ich wprowadzenie.

Podczas dyskusji nad projektem Małgorzata Pępek (PO) pytała m.in. o przygotowania nad wprowadzeniem systemu e-Krew.

Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala poinformowała, że 30 marca do KE został złożony wniosek o dofinansowanie tego projektu, natomiast resorty zdrowia i cyfryzacji już pracują nad wdrożeniem systemu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH