Sejm: projekt dot. wykazu nowych dopalaczy - do podkomisji Fot. Archiwum

Ułatwienie walki z dopalaczami przez wpisanie kolejnych 114 substancji na listę środków zakazanych i ograniczenie sprzedaży popularnych leków zawierających substancje psychoaktywne przewiduje projekt, który posłowie skierowali w środę (18 lutego) do podkomisji.

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw przedłożył minister zdrowia. Głównym celem proponowanych zmian jest objęcie kontrolą substancji chemicznych, którymi w 2010 r. handlowały sklepy z tzw. dopalaczami.

W załącznikach do projektu uwzględniono 114 nowych substancji psychoaktywnych, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Jak wyjaśnił na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, dzięki ustawie substancje te zostaną objęte kontrolą i handel nimi będzie ścigany tak jak handel wszystkimi innymi narkotykami. Usprawnione mają być też procedury administracyjne pozwalające inspekcji sanitarnej na kontrolę podmiotów wprowadzających te substancje do obrotu.

Nowela ma także wprowadzić ograniczenia w sprzedaży niektórych leków. Jak podkreślił wiceminister, w myśl projektu do jednego opakowania ograniczona zostanie sprzedaż popularnych leków na przeziębienie, które zawierają substancje psychoaktywne - pseudoefedrynę, kodeinę i dekstrometorfan. Zaznaczył, że osoby wydające te leki z apteki będą musiały informować o skutkach ich zażywania, dzięki czemu może spaść liczba odurzeń na skutek przypadkowego zażycia.

Projekt skrytykowała posłanka Józefa Hrynkiewicz (PiS). Jej zdaniem nie rozwiązuje on problemu dopalaczy, gdyż wykaz zakazanych substancji psychoaktywnych szybko się dezaktualizuje. Zgłosiła też wniosek, by komisja zwróciła się do kilku ekspertów o przygotowanie opinii, czy ustawa spełni zakładane oczekiwania.

Z wnioskiem Hrynkiewicz nie zgodził się Rajmund Miller (PO), który zwrócił uwagę, że projekt zakłada powołanie przy ministrze zdrowia zespołu ds. oceny ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związanego z używaniem nowych substancji psychoaktywnych. W jego skład wejdą eksperci i specjaliści z zakresu nauk chemicznych, farmakologii, toksykologii klinicznej, psychiatrii, nauk społecznych lub nauk prawnych.

Zadaniem zespołu ma być wypracowywanie opinii na temat potencjalnego zagrożenia związanego z używaniem określonych substancji oraz rekomendowanie ministrowi umieszczania najbardziej niebezpiecznych substancji w wykazach środków odurzających, substancji psychotropowych oraz nowych substancji psychoaktywnych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH