Sejm: prace dot. transgranicznej opieki zdrowotnej - po wakacjach

Dalsze prace nad rządowym projektem ustawy transgranicznej będą kontynuowane po wakacjach sejmowych - zdecydowała we wtorek (22 lipca) komisja zdrowia, która miała zająć się sprawozdaniem podkomisji w sprawie tego projektu.

Przewodnicząca podkomisji Elżbieta Radziszewska (PO) poinformowała, że w trakcie kilkudziesięciu godzin prac podkomisji do projektu wprowadzono poprawki, niezbędna jest zatem aktualna opinia biura ekspertyz sejmowych.

- Podkomisja doprecyzowała m.in. przepis określający krąg osób, które w imieniu pacjenta będą mogły wystąpić do NFZ o refundację leczenia - mowiła Radziszewska. Dodała, że złożyła wniosek o przełożenie posiedzenia komisji zdrowia na pierwsze posiedzenie po wakacjach sejmowych, które zaplanowano na koniec sierpnia.

Przeciwny wniosek złożył przewodniczący komisji Tomasz Latos (PiS), który chciał natychmiastowej kontynuacji prac nad projektem. Jak podkreślił, ustawa implementująca dyrektywę transgraniczną powinna być jak najszybciej procedowana, ponieważ marszałek Sejmu zobowiązała komisję do zakończenia prac do końca lipca. Komisja przychyliła się do wniosku Radziszewskiej i prace nad projektem odbędą się po wakacjach sejmowych.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ma wdrożyć przepisy unijnej dyrektywy o transgranicznej opiece zdrowotnej. Według projektu uprawniony do publicznych świadczeń zdrowotnych w Polsce pacjent będzie mógł otrzymać zwrot kosztów leczenia przeprowadzonego w innym państwie UE, według stawek stosowanych przy rozliczaniu kosztów takich samych świadczeń w Polsce. 

Projekt zakłada, że pacjent - który skorzystał z odpłatnych świadczeń zdrowotnych w innym państwie UE, aby otrzymać zwrot poniesionych kosztów - musi się zwrócić z wnioskiem do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. Podstawą do zwrotu będzie rachunek wystawiony przez zagraniczny podmiot wykonujący działalność leczniczą. NFZ będzie miał 30 dni na wydanie decyzji. W niektórych przypadkach zwrot kosztów będzie wymagał uprzedniej zgody NFZ. Szczegółowy wykaz tych świadczeń znajdzie się w rozporządzeniu ministra zdrowia.

W projekcie wskazano, że nie będzie możliwe uzyskanie zwrotu kosztów m.in. za obowiązkowe szczepienia ochronne. Przewidziano też ustanowienie maksymalnej kwoty wydatków przeznaczonych na zwroty leczenia pacjentów za granicą, po osiągnięciu której w danym roku kalendarzowym Fundusz będzie mógł zawiesić wypłaty z tytułu zwrotu kosztów świadczeń transgranicznej opieki zdrowotnej. Będzie to kwota ok. 1 mld zł rocznie.

Choć nie ma jeszcze przepisów krajowych wdrażających dyrektywę, niektórzy pacjenci już korzystają z leczenia za granicą i składają do NFZ wnioski o zwrot kosztów tego leczenia na podstawie ogólnych zapisów dyrektywy. Jak poinformowało biuro prasowe NFZ, dotychczas wpłynęło 66 takich wniosków o zwrot kosztów leczenia poniesionych na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w ramach dyrektywy transgranicznej, na łączną kwotę 1.421.746,83 zł. NFZ podał, że w dziewięciu przypadkach (dane na dzień 11 lipca) wnioski o zwrot kosztów leczenia poza granicami kraju zostały skierowane na drogę sądową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH