Sejm: powstanie podkomisja zdrowia ds. osób z autyzmem

Komisja Zdrowia powołała w środę (6 lutego) podkomisję, która zajmie się projektem uchwały wprowadzającej Kartę Praw Osób z Autyzmem. Karta zastrzegałaby wyjątkowe prawa osób z autyzmem, aby przeciwdziałać dyskryminacji i zwrócić uwagę na specyficzne potrzeby tej grupy.

Projekt uchwały przygotowała grupa posłów m.in. z parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu. Jak czytamy w projekcie, "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że osoby z autyzmem mają prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz nie mogą podlegać dyskryminacji".

Według projektu oznacza to prawo osób z autyzmem m.in. do łatwo dostępnej, bezpłatnej i adekwatnej edukacji (...), do warunków mieszkaniowych uwzględniających specyficzne potrzeby i ograniczenia (...), możliwie niezależnego i w pełni wartościowego życia, pozwalającego na pełne rozwinięcie własnych możliwości (...), a także do egzystencji w warunkach odpowiednich do ich możliwości i potrzeb, w szczególności do egzystencji pozbawionej lęku i poczucia zagrożenia związanego z nieuzasadnionym umieszczaniem w szpitalu psychiatrycznym albo w innych instytucjach ograniczających swobodę i wolność osobistą.

W myśl proponowanych zapisów, rząd miałby składać corocznie, w terminie do 30 czerwca, informację o podjętych działaniach w celu urzeczywistnienia praw osób z autyzmem. Jak wyjaśnił podczas posiedzenia komisji przedstawiciel autorów projektu Marek Plura, "ta karta to rodzaj zbiorowego zobowiązania, jednak bez określania sankcji oraz wydatków".

Plura zaznaczył, że Kartę taką przyjął w 1996 r. Parlament Europejski, więc warto, aby także Sejm RP przyjął taką uchwałę, aby zwrócić uwagę na specyficzne potrzeby osób z autyzmem.

Wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński poinformował, że resort nie widzi przeszkód dla przyjęcia Karty. - Opieka nad osobami z autyzmem musi być kompleksowa, nie tylko medyczna, ale także społeczna, edukacyjna, aby wykorzystać potencjał tych osób - mówił. Dodał, że celowe byłoby spotkanie w sprawie tego projektu także z przedstawicielami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Przewodniczący komisji Bolesław Piecha (PiS) zwrócił z kolei uwagę, że konieczne jest przygotowanie stanowiska rządu, ponieważ w Karcie znalazłyby się zobowiązania dotyczące ministerstw: zdrowia, pracy i polityki społecznej, sprawiedliwości, edukacji, a także infrastruktury.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH