Sejm: podsumowano kampanię "Na jednym wózku"

Chcielibyśmy, aby konieczność zapewnienia terapii naszym dzieciom nie sprawiały, że przestajemy normalnie żyć - mówili rodzice niepełnosprawnych dzieci podczas wtorkowej (16 kwietnia) konferencji podsumowującej kampanię "Na jednym wózku".

W ramach kampanii odbył się m.in. konkurs blogów prowadzonych przez członków rodzin dzieci z niepełnosprawnością. We wtorek podczas konferencji zorganizowanej w Sejmie przez Fundację "Promyk Słońca" oraz Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych zwycięzcom wręczono nagrody.

Honorowy patronat na kampanią objęła małżonka prezydenta Anna Komorowska, zaś nad wtorkową konferencją marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Kopacz przypomniała, że niedawno rząd zgodził się na podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego - stopniowo, w ciągu pięciu lat do wartości minimalnej pensji. - Opieka, którą sprawujecie, powinna być waszym zawodem. To pierwszy krok, ale nie ostatni; wykonywane będą kolejne. Przede wszystkim dzięki waszej determinacji - przekonywała.

Marszałek Sejmu zaprosiła rodziców dzieci z niepełnosprawnościami na spotkanie za rok - aby podsumować, co udało się załatwić i porozmawiać o tym, co jeszcze jest do zrobienia.

Kapituła konkursowa postanowiła nagrodzić cztery blogi, jedną nagrodę przyznali w internetowym głosowaniu czytelnicy.

Obecni na konferencji rodzice mówili także o konieczności zapewnienia dostępu do terapii i finansowania kosztownych zabiegów. - Chcielibyśmy, aby to, że musimy zapewnić dzieciom terapię, nie sprawiało, że przestajemy normalnie funkcjonować jako rodzina. Często mamy także inne, zdrowe dzieci, a całą energię i wszystkie pieniądze inwestujemy w terapię - mówiła jedna z matek uczestniczących w konferencji.

Jak przekonywała, rodzice dzieci z niepełnosprawnościami powinni mieć także możliwość podejmowania jakichś form pracy zawodowej bez utraty zasiłku, żeby nie stracić kontaktu z zawodem, a także na kilka godzin wyjść z domu i odpocząć psychicznie -

Celem kampanii było m.in. wypracowanie postulatów, których zrealizowanie ułatwiłoby codzienne funkcjonowanie rodzin dzieci z niepełnosprawnością. Zostały one przekazane przedstawicielom rządu i parlamentu.

Rodzice chcieliby także, aby po ich śmierci dorosłe dzieci mogły mieszkać w mieszkaniach chronionych, gdzie uczyłyby się samodzielności, ale również miałyby opiekę. Zwracali też uwagę na wydawanie orzeczeń o niepełnosprawności ważnych kilka lat, gdy nie ma szans na rychłą poprawę stanu zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH