Sejm: podkomisja zmieniła zdanie ws. rejestru praktyk medycznych

Sejmowa podkomisja przywróciła do rządowego projektu ustawy o działalności leczniczej przepisy zakładające, że rejestry praktyk medycznych będą prowadzone przez wojewodów. Samorządy zawodowe obawiają się, że w takim przypadku stracą nadzór nad rejestrami.

Projekt ustawy, którym zajmuje się sejmowa podkomisja, dotyczy m.in. przekształceń szpitali w spółki i jest kluczową ustawą rządowego pakietu zdrowotnego.

Podkomisja w środę (15 grudnia) zaproponowała usunięcie z projektu artykułu dotyczącego rejestrów medycznych, jednak w czwartek (16 grudnia) posłowie zmienili zdanie w tej sprawie i postanowili wycofać się z tej propozycji. Wzbudzające kontrowersje przepisy zakładają, że rejestry praktyk lekarskich i pielęgniarskich funkcjonowałyby w ramach jawnego, publicznego rejestru prowadzonego przez wojewodów. Bez tego wpisu niemożliwe byłoby prowadzenie działalności leczniczej.

Decyzję podkomisji negatywnie ocenia opozycja, Naczelna Rada Lekarska oraz Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Według Bolesława Piechy (PiS) i Marka Balickiego wojewodowie nie poradzą sobie z prowadzeniem rejestrów. Ponadto spowoduje to niepotrzebne zwiększenie kosztów i zbyt duże obciążenie administracji.

Według wiceministra zdrowia Jakuba Szulca przywrócony w czwartek artykuł przesądza tylko o ujednoliceniu rejestrów, nie decyduje natomiast o tym, kto będzie je prowadził.

– Zastanawiamy się nad przedstawieniem zmiany, która pozostawi prowadzenie rejestru w kompetencjach samorządów zawodowych – mówił Jakub Szulc.

Podkomisja nie zakończyła jeszcze prac nad projektem ustawy o działalności leczniczej, będą one kontynuowane na kolejnych posiedzeniach. Posłowie zaproponowali poprawki doprecyzowujące niektóre przepisy, jednak najbardziej kontrowersyjne artykuły, dotyczące przekształceń szpitali w spółki, nie były jeszcze omawiane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH