Sejm: podkomisja za przepisami dotyczącymi przekształceń szpitali

Sejmowa podkomisja opowiedziała się we wtorek (28 grudnia) za proponowanymi przez rząd przepisami zakładającymi, że samorządy, które nie pokryją ujemnych wyników finansowych szpitali, będą musiały przekształcić je w spółki.

Zapisy te znajdują się w projekcie ustawy o działalności leczniczej. Dotyczy on m.in. przekształceń szpitali w spółki i jest kluczową ustawą rządowego pakietu zdrowotnego.

Ustawa nie zakłada obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki (pierwszy pakiet ustaw zdrowotnych PO z 2008 r. zakładał, że miały być one przekształcone obligatoryjnie). Zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub jego likwidacji.

Podkomisja nie poparła m.in. poprawek b. ministra zdrowia Marka Balickiego (SLD). Proponował on m.in., aby minister zdrowia musiał wydawać zgodę na kluczowe zmiany dotyczące szpitali przekształconych w spółki, których 51 proc. udziałów znajduje się w ręku samorządów. Minister mógłby nie udzielić zgody na zmianę, jedynie z powodu ważnego interesu publicznego.

– W ten sposób Ministerstwo Zdrowia mogłoby trzymać kontrolę nad niekontrolowaną prywatyzacją na danym obszarze – argumentował Balicki.

– Nie widzę sensu w tym, by MZ odpowiadało, czy szpital w danej miejscowości będzie funkcjonował, czy nie. Odpowiedzialne za to są władze spółki – odpowiedział wiceminister zdrowia Marek Haber. Dodał, że nie zgadza się z narzucaniem MZ odpowiedzialności za dostępność świadczeń, gdyż za to odpowiada NFZ.

Podkomisja nie poparła także innej propozycji Balickiego, by kluczowe decyzje dotyczące szpitala przekształconego w spółkę pozostającego we własności samorządu były podejmowane bezwzględną większością głosów, a nie, jak przewiduje projekt rządowy, większością trzech czwartych głosów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH