Sejm: podkomisja za likwidacją stażu podyplomowego

Podkomisja zdrowia zaproponowała w środę (2 lutego), by studenci medycyny zdawali Lekarski Egzamin Końcowy. Zapisy rządowego projektu nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty likwidują dotychczasowy Lekarski Egzamin Państwowy oraz staż podyplomowy.

Zgodnie z zaproponowanymi przez podkomisję rozwiązaniami studenci medycyny mieliby kończyć studia Lekarskim Egzaminem Końcowym (LEK), studenci stomatologii – Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym (LDEP); miałyby one formę testu, a po jego zdaniu studenci uzyskiwaliby prawo do wykonywania zawodu.

Rządowy projekt likwidował funkcjonujące obecnie Lekarski Egzamin Państwowy i Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy, nie proponując innej formy egzaminacyjnej na koniec studiów. Obecnie medycy prawo do wykonywania zawodu otrzymują po zdaniu LEP-u i LDEP-u i odbyciu stażu podyplomowego.

Podkomisja przychyliła się do likwidacji stażu podyplomowego; nowelizacja przewiduje, że dla lekarzy praktyka zawodowa będzie się rozpoczynała na VI roku studiów, a dla dentystów - na V roku. Nowelizacja zakłada także obowiązkowe złożenie najważniejszych egzaminów końcowych - dla kierunku lekarskiego już na V roku studiów, a lekarsko-dentystycznego na IV.

Podkomisja chce, aby zmiany te obowiązywały dla rozpoczynających studia 1 października 2012 roku, a nie – jak uprzednio zapisano – od 1 października 2011 roku.

Jak powiedział dr
Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, przywrócenie do projektu nowelizacji egzaminu końcowego jest spełnieniem postulatów samorządów lekarskich.

– O to zabiegaliśmy, aby utrzymać jakość kształcenia, by możliwe było prowadzenie rankingu uczelni, by egzamin warunkował przyznawanie prawa do wykonywania zawodu, wybór specjalizacji – podkreślił. Prezes NRL skrytykował natomiast likwidację stażu podyplomowego.

Według resortu zdrowia likwidacja stażu podyplomowego spowoduje szybsze wejście lekarzy i dentystów do systemu opieki zdrowotnej i zwiększy dostęp do świadczeń zdrowotnych. 

Zmiany obejmą również kwestie związane z przyznawaniem miejsc szkoleniowych na określone specjalizacje. Decyzje w sprawie przyznawania i rozdziału rezydentur na poszczególne województwa będzie podejmować minister zdrowia, natomiast w kwestii pozostałych wolnych miejsc – wojewoda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH