Poseł mówił, że "nie da się zbudować silnego państwa bez zdrowych obywateli; nie da się zbudować państwa bez wzrostu nakładów na ochronę zdrowia". - Tak samo nie da się zbudować ochrony zdrowia, jeśli nie będzie wykształconych lekarzy i pielęgniarek, a ludzi tworzących system zdrowia nie będzie bez środków finansowych potrzebnych do zapewnienia im odpowiednich warunków - dodał.

Ocenił, że "praktycznie od początku wolnej Polski system zdrowia był spychany na margines, bo zawsze były inne potrzeby". - Jesteśmy dzisiaj na krawędzi spowodowanej z jednej strony zmianami demograficznymi, (starzejącym się społeczeństwem - PAP), z drugiej strony jest gigantyczny problem wyjeżdzających lekarzy i pielęgniarek, a co za tym idzie, skrajne braki kadry medycznej - powiedział Sowa.

- Wierzę, że będziemy mogli zgodnie procedować w komisjach, by obywatelski projekt mógł wejść w życie - ocenił poseł N.

PSL: przejdźmy do drugiego czytania
PSL złożyło podczas debaty nad obywatelskim projektem dot. zwiększenia nakładów na zdrowie wniosek o natychmiastowe przejście do drugiego czytania. To sprawdzian woli PiS - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego wskazywał, że projekt wziął się z determinacji lekarzy-rezydentów i przedstawicieli innych zawodów medycznych, którzy "prowadzili protest głodowy w intencji zwiększenia nakładów na opiekę zdrowotną w Polsce".

- Pierwszy krok został wykonany - ocenił, mówiąc o uchwalonej jesienią ustawie, która była propozycją rządową, i zagwarantowała zwiększenie nakładów do 6 proc. w 2025 r. - Dobrze, że jest, ale to nie jest satysfakcjonujące; projekt obywatelski jest dużo lepszy, zakłada dojście do prawie 7 proc. w ciągu czterech lat - wskazał.

Kosiniak-Kamysz powiedział, że wątpi w deklaracje PiS o pracach w komisji nad projektem. - Tak samo miał być procedowany projekt obywatelski dot. podniesienia wynagrodzeń - mówił.

- W imieniu klubu składam wniosek o natychmiastowe przejście do drugiego czytania; to jest sprawdzian, czy naprawdę jest dobra wola po stronie PiS, czy naprawdę chcecie pracować nad tym projektem, czy to jest tylko udawanie - powiedział.

- I żeby była jasność i prawda cała na stole - nie było rządu, który by w 100 proc. postawił na zdrowie; ani rząd PiS-u pierwszy, ani później te rządy, w których my też braliśmy udział, czy wcześniejsze. (…) Dzisiaj jest wielka determinacja, możemy to wspólnie zrobić - dodał.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH