- Żaden projekt obywatelski nie może być blokowany przez tę izbę w pierwszym czytaniu, jeśli chcemy być Sejmem dla obywateli - mówił Kozłowski.

Odnosząc się do meritum projektu poseł wskazywał, że "nie jest żadną tajemnicą, iż Polska, jeśli chodzi o poziom finansowania służby zdrowia ze środków publicznych, jest na szarym końcu Europy". - Nie jest też żadną tajemnicą, że jeśli chodzi o finansowanie ochrony zdrowia ze środków prywatnych, nie jesteśmy na szarym końcu - mówił.

Jego zdaniem, istnieje ryzyko, że w efekcie zmian wprowadzanych przez resort zdrowia dot. m.in. sieci szpitali i podstawowej opieki zdrowotnej, Polacy będą coraz więcej przeznaczać na zdrowie z prywatnych kieszeni.

- Jeśli nie zmienimy systemowo działania wobec ochrony zdrowia, to będziemy cały czas w sytuacji, w jakiej jesteśmy - ocenił. - Projekt obywatelski zasługuje na poparcie. (…) Inwestowanie w ochronę zdrowia państwu jako państwu się opłaca. Lekkomyślne działanie poprzedników powoduje, że jesteśmy w takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy - dodał.

PO: system trzeba dokapitalizować
- Projekt obywatelski jest projektem, który jest bardzo podobnym i kompatybilnym z naszymi projektami wzrostu finansowania, o których Platforma Obywatelska mówi od wielu, wielu miesięcy - wskazał Marek Hok (PO).

Odnosząc się uchwalonej jesienią ustawy, która przewiduje osiągnięcie 6 proc. PKB w 2025 r. ocenił, że "jest to pięknie sprzedane", ale niesatysfakcjonujące dla pacjentów i pracowników medycznych. Jego zdaniem, do tego czasu, "system bez dokapitalizowania nie ma szans się utrzymać".

Jak przekonywał, proponowane nakłady 6,8 proc. PKB od 2021 r. są optymalne i możliwe do zrealizowania.

- Klub Platformy Obywatelskiej z całą odpowiedzialnością i z całą powagą będzie popierał projekt obywatelski i będzie za skierowaniem go do dalszych prac w komisji - zadeklarował.

Nie ma silnego państwa bez zdrowych obywateli
- Należy pracować nad obywatelskim projektem dotyczącym zwiększenia nakładów na służbę zdrowia - powiedział w Marek Sowa (N). Nie da się zbudować silnego państwa bez zdrowych obywateli - przekonywał.

- Na początku zwrócę się do pustej sali: ”obiecaliście państwo słuchać Polaków, ale was dzisiaj nie ma, kiedy obywatele złożyli projekt ustawy; wy słuchacie tylko prezesa" - powiedział Sowa.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH