- Szanowni pacjenci zgromadzeni w tej izbie, sytuacja w polskiej ochronie zdrowia jest tragiczna i proponuję, by odważne uchwalenie takiej ustawy stało się najlepszym uczczeniem 100-lecia odzyskania niepodległości - powiedział Dybek.

Prawo i Sprawiedliwość opowiada się za skierowaniem obywatelskiego projektu dot. wzrostu nakładów na zdrowie do dalszych prac w sejmowej komisji - powiedziała w Sejmie Anna Kwiecień (PiS). Jak mówiła, zabezpieczenie środków na zdrowie to priorytet rządu.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości przypominała, że premier Mateusz Morawiecki w expose wymienił służbę zdrowia na pierwszym miejscu wśród kluczowych obszarów rozwoju Polski na najbliższe lata. Przywołała wypowiedź Morawieckiego, że "nie ma godnego życia bez sprawnej opieki zdrowotnej" i deklarację o "doprowadzeniu do skokowego wzrostu wydatków na służbę zdrowia, do poziomu 6 proc. PKB, w ciągu najbliższych kilku lat".

Zdrowie - priorytet PiS

Kwiecień przypominała też słowa premiera o racjonalnym wydatkowaniu środków m.in. o tym, że rząd "tak, jak uszczelnił system podatkowy, podobną operację zamierza przeprowadzić w odniesieniu do służby zdrowia".

Posłanka PiS mówiła, że w listopadzie ub.r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, gwarantującą wzrost nakładów na zdrowie, np. to, że w tym roku na opiekę zdrowotną będzie przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB, a w 2019 - 4,86 proc.; 6 proc. PKB ma być osiągnięte w 2025 r.

- To pokazuje, że to jest dla nas priorytet, aby zabezpieczyć środki finansowe na odpowiednim poziomie - dodała.

Anna Kwiecień przekazała, że Prawo i Sprawiedliwość opowiada się za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisji.

Z poparciem Kukiz’15
Obywatelski projekt dot. zwiększenia nakładów na zdrowie zasługuje na poparcie; konieczne są systemowe zmiany - mówił z kolei Jerzy Kozłowski (Kukiz’15). Inwestowanie w ochronę zdrowia się opłaca - przekonywał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH