Sejm: pakiet nabiera rozpędu, czyli drugie czytanie projektów ustaw zdrowotnych

Prace parlamentarzystów nad tzw. pakietem projektów ustaw zdrowotnych w Sejmie zbliżają się do końca. W czwartek (17 marca) odbywało się drugie czytanie tych projektów. Wiele kontrowersji wciąż budzą m.in.: ustawa refundacyjna oraz ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz ustawa. Opozycja wskazywała, że te dwie regulacje, jeżeli wejdą w życie w obecnym kształcie, mogą okazać się niekonstytucyjne.

Do ustawy o informacji w systemie ochrony zdrowia miał zastrzeżenia Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, jego wątpliwości budziła kwestia zabezpieczeń wrażliwych danych, które będą przetwarzane przez system. Co do tzw. ustawy refundacyjnej to wiele uwag do niej zgłaszały m.in. organizacje reprezentujące producentów leków oraz pracodawców.

Wielu przeciwników ustawy refundacyjnej
Zdaniem przedstawicieli przemysłu farmaceutycznego nowa ustawa refundacyjna grozi wzrostem obciążeń pacjentów i rynku, a jej skutki będą odwrotne od zakładanych przez autorów projektu. Przemysł uważa, że ustawa spowoduje zwiększenie współpłacenia za leki refundowane przez pacjentów i ograniczy dostęp do nowoczesnych terapii.

Ustawa zakłada zmniejszenie i zamrożenie budżetu refundacyjnego na poziomie 17% kwoty przeznaczonej na świadczenia opieki zdrowotnej; wprowadzenie 3% „parapodatku” naliczanego od obrotu aptecznego lekami refundowanymi; wprowadzenie mechanizmu payback gwarantującego zwrot do NFZ kosztów poniesionych za leki wykorzystane przez pacjentów, jeśli przekroczony został założony limit kwotowy na dane grupy lekowe; obniżenie marży hurtowej.

Przedsiębiorcy farmaceutyczni apelują, aby usunąć 17-procentowy limit wydatków na leki refundowane i zamiast tego corocznie określać wysokość budżetu na leki w oparciu o dane epidemiologiczne, demograficzne i koszty farmakoterapii, z zastrzeżeniem, iż ów budżet nie powinien zmniejszać się.

Nie chcą też mechanizmu „payback”. Ich zdaniem ten system zwrotów z powodzeniem zastąpiłyby indywidualne umowy zawierane przez resort zdrowia z producentami leków, które byłyby formą sprawiedliwego rozdzielenia ryzyka pomiędzy nich i państwo.

Rozwój przemysłu farmaceutycznego w Polsce powinien być, zdaniem branży farmaceutycznej, stymulowany przez odpisy podatkowe na badania i rozwój, zaś marża hurtowa dystrybutorów powinna być na tyle duża, aby zapewniać pacjentom dostęp do leków.

Konieczne przekształcenia
Kolejny projekt, nad którym pracuje Sejm to ustawa o działalności leczniczej. Ten projekt również budzi kontrowersje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH