Sejm odrzucił projekt ustawy o kontach zabezpieczenia zdrowotnego

Sejm odrzucił w piątek (25 maja) po pierwszym czytaniu projekt ustawy - autorstwa Solidarnej Polski - zakładający, że pracodawca mógłby przekazać pracownikowi pieniądze na ochronę zdrowia, które byłyby wolne od podatku i obowiązku odprowadzania składek.

Za odrzuceniem projektu zagłosowało 226 posłów, przeciw temu było 94; od głosu wstrzymało się 121 posłów.

W myśl poselskiego projektu ustawy o przekazywaniu przez pracodawców środków na sfinansowanie wydatków związanych z ochroną zdrowia pracowników (osobiste konta zabezpieczenia zdrowotnego), pieniądze przekazane pracownikowi na ochronę zdrowia pochodziłyby ze środków pracodawcy oraz ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Określono, że byłyby to kwoty w granicach 5-10 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zgromadzone na specjalnym rachunku bankowym pracownika pieniądze, mogłyby być przeznaczone wyłącznie na opłacanie świadczeń zdrowotnych, zakup leków przepisanych na receptę oraz wyrobów medycznych zaleconych przez lekarza. Korzystać z nich mógłby pracownik i jego najbliższa rodzina.

Projekt zakładał, że kwoty uzyskane przez pracownika nie byłyby zaliczane do jego wynagrodzenia, byłyby wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Od kwot nie byłyby pobierane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Z kolei kwoty wydatkowane przez pracodawców byłyby traktowane jako koszt uzyskania przychodu.

Autorzy zaznaczali, że projekt maksymalizuje środki przeznaczane na ochronę zdrowia pracowników i ich rodzin poprzez zwolnienie kwot otrzymywanych od pracodawców od danin i obciążeń publicznych.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc podczas debaty sejmowej uznał, że projekt jest skrajnie niesolidarny i lobbystyczny. Podkreślił, że wyłącza emerytów, rencistów oraz tych, którym pracodawca nie zdecyduje się przekazywać środków. "To nie jest rozwiązanie systemowe" - zaznaczył.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH