Sejm: nie będzie wspólnej pracy nad dwoma projektami ws. płac w ochronie zdrowia FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

7 czerwca podczas posiedzenia sejmowej Komisja Zdrowia odrzucono pomysł wspólnego procedowania dwóch projektów ustaw dotyczących warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia - rządowego i obywatelskiego.

Tematem posiedzenia było pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Wniosek o przerwanie posiedzenia komisji w celu umożliwienia wspólnego procedowania projektu rządowego i obywatelskiego wniósł Tomasz Dybek, pełnomocnik komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia i przedstawiciel Porozumienia Zawodów Medycznych. 

- Chciałbym poprosić o wniesienie wniosku o przerwanie posiedzenia, ponieważ projekt obywatelski został przyjęty do procedowania w Sejmie i poddany pierwszemu czytaniu. Wczoraj mnie zapewniano w kancelarii pana marszałka, że pierwsze czytanie odbędzie się do końca lipca - powiedział Dybek.

Do wniosku odniósł się przewodniczący komisji, poseł Bartosz Arłukowicz (PO). - Mamy projekt obywatelski skierowany do Sejmu właściwie tożsamej treści, różniący się tylko we wskaźnikach i stawkach finansowych - podkreślił. 

Arłukowicz zwrócił się do Rządowego Centrum Legislacji o ustosunkowanie się do dalszego trybu procedowania obu projektów. Zaznaczył, że jest już informacja publiczna, iż projekt obywatelski będzie miał nadany numer druku.

- Rozumiem, że intencją byłoby ewentualne połączenie i wspólne procedowanie projektów. Jest to możliwe pod warunkiem, że komisja nie rozpocznie pracy i posiedzenie zostanie odwołane. Ale równie dobrze mogą państwo przeprowadzić tylko pierwsze czytanie i zakończyć posiedzenie. Wtedy czekamy na projekt obywatelski, który będzie miał czytanie na posiedzeniu plenarnym Sejmu i zostanie skierowany do komisji. Później komisja może podjąć uchwałę o wspólnym rozpatrzeniu i przedstawić jedno sprawozdanie - powiedziała przedstawicielka Rządowego Centrum Legislacji.

Przewodniczący komisji stwierdził, że „powinniśmy uszanować to, że jest projekt obywatelski, tym bardziej, że został formalnie przyjęty przez Sejm”. 

- Jedno nie wyklucza drugiego, dlatego ja jestem zdania, że powinniśmy procedować projekt rządowy - oponował Tomasz Latos (PiS), wiceprzewodniczący komisji.  

Arłukowicz zaznaczył, że zwyczajowo, w sytuacji gdy oba projekty dotyczą tego samego przedmiotu, komisja analizuje je podczas jednego posiedzenia. - Chciałbym poprosić o wzniesienie się ponad podziały polityczne. To jest projekt obywatelski, nie polityczny - skonstatował Tomasz Dybek.

Przewodniczący komisji zarządził głosowanie nad wnioskiem o przerwanie posiedzenia w celu „poczekania na tożsamy projekt obywatelski i rozpatrywania tych dwóch projektów razem w terminie możliwie najbliższym”.

Za wnioskiem zagłosowało 12 posłów, przeciw było 17, nikt się nie wstrzymał od głosu. - Większość posłów zdecydowała, że nie czekamy na projekt obywatelski. Rozpoczynamy więc pierwsze czytanie - podsumował Arłukowicz .

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH